Elite 90

Was Elite 89

Gonzaga’s Williams-Goss earns Elite 90 award

Nigel Williams-Goss, a junior at Gonzaga, is the recipient of the Elite 90 award for the 2017 NCAA Division I Men’s Basketball Championship.

Oregon State basketball's Hamblin named Elite 90 winner

Ruth Hamblin, a senior at Oregon State University, is the recipient of the Elite 90 award for the 2016 NCAA Division I Women’s Basketball Championship. The Elite 90 award, founded by the NCAA, recognizes the true essence of the student-...

Oklahoma basketball's Cole named Elite 90 winner

C.J. Cole, a senior at the University of Oklahoma, is the recipient of the Elite 90 award for the 2016 NCAA Division I Men’s Basketball Championship.

Elite 90 All-Time Winners - Division III

Division I Division II Division III

Click on a heading below to sort the table

Sport Name Institution Year GPA Major Winning Year
Men's Cross Country Chris Platano Willamette Sr. 4 Economics 2009-10
Women's Cross Country Katelyn Meger St. Scholastica Sr. 4.000 Nursing and Psychology 2009-10
Field Hockey Sarah Cannon Tufts So. 4.000 Mathematics 2009-10
Football Jay Carpenter Mount Union Sr. 3.915 Biology 2009-10
Men's Soccer Nick Pugliese Williams So. 4.000 Political Science 2009-10
Women's Soccer Molly Bletz Messiah Jr. 4.000 Biology 2009-10
Women's Volleyball Stephanie Strauss Juniata Jr. 4.000 Business Administration 2009-10
Men's Basketball Kevin Voelkel Randolph-Macon Jr. 3.630 Business/Economics 2009-10
Women's Basketball Zoe Unruh WashU Sr. 3.880 Environmental Studies 2009-10
Men's Hockey Igor Martinez Norwich Jr. 4.000 Civil Engineering 2009-10
Women's Hockey Nara Higano Gustavus Adolphus So. 4.000 Physics 2009-10
Men's Swimming and Diving Kellen Beckwith Olivet College Jr. 4.000 Mathematics 2009-10
Women's Swimming and Diving Tessa Dover Claremont-M-S Jr. 4.000 Psychology and Legal Studies 2009-10
Men's Indoor Track and Field Bobby Torphy Muhlenberg Jr. 4.000 Biochemistry 2009-10
Women's Indoor Track and Field Liz Phillips WashU Jr. 4.000 Biomedical Engineering 2009-10
Wrestling Adam Weber Wartburg Jr. 3.960 Business Administration 2009-10
Baseball Nathan James Heidelberg Sr. 3.919 Athletic Training 2009-10
Men's Golf Jordan Millice Wittenberg So. 4.000 Political Science 2009-10
Women's Golf Kathryn Hauff College of St. Benedict So. 3.950 Political Science 2009-10
Men's Lacrosse Sean Hickey Salisbury So. 3.571 Finance 2009-10
Women's Lacrosse Nicole Ditillo Gettysburg Sr. 3.969 Psychology and English 2009-10
Women's Rowing Liz Zhu Williams Jr. 3.900 Economics and Religion 2009-10
Softball Kelsey Kittleson Luther Jr. 4.000 Biology 2009-10
Men's Tennis Isaac Stein WashU Jr. 3.970 Biology 2009-10
Women's Tennis Melissa Oosterhouse Calvin Jr. 4.000 Biology 2009-10
Men's Outdoor Track and Field Kevin Janata Nebraska Wesleyan Jr. 3.850 History 2009-10
Women's Outdoor Track and Field Christina Rhodes Bridgewater College (Va.) Sr. 4.000 Liberal Studies 2009-10
Men's Cross Country Bobby Torphy Muhlenberg College Sr. 4.000 Biochemistry 2010-11
Women's Cross Country Katie Williams Whitworth University Sr. 4.000 Peace Studies & Spanish 2010-11
Field Hockey Emily Hursh Messiah College So. 4.000 Elementary Education 2010-11
Football Jared Kiesow Wisconsin-Whitewater Jr. 3.878 Elementary Education 2010-11
Men's Soccer Michael Gale Bowdoin College So. 3.925 Undeclared 2010-11
Women's Soccer Sarah Stansell Hardin-Simmons College Sr. 4.000 Finance & Accounting 2010-11
Women's Volleyball Kia Johnson University of St. Thomas (Minnesota) So. 3.960 Biology 2010-11
Men's Basketball Sean Hoffmann Williams So. 3.779 Political Science 2010-11
Women's Basketball Dani Hoover WashU Jr. 4.000 Systems Science and Engineering 2010-11
Men's Hockey Alex DuBois Norwich So. 3.964 Management 2010-11
Women's Hockey Sara Yungner Gustavus Adolphus Sr. 3.958 Biology 2010-11
Men's Swimming and Diving Kellen Beckwith Olivet Sr. 4.000 Mathematics 2010-11
Women's Swimming and Diving Tessa Dover Claremont-Mudd Scripps College Sr. 4.000 Psychology/Legal Studies 2010-11
Men's Indoor Track and Field Kyle Hannon MIT So. 4.000 Electrical Engineering and Computer Science 2010-11
Women's Indoor Track and Field Liz Phillips WashU Jr. 4.000 Biomedical Engineering 2010-11
Wrestling Chris Sandy Saint John's Sr. 3.986 History/Pre-Law 2010-11
Baseball Michael Dirkx Buena Vista University Jr. 4.000 Biology 2010-11
Men's Golf Jordan Millice Wittenberg Jr. 3.911 Business Management 2010-11
Women's Golf Melanie Walsh WashU So. 4.000 English 2010-11
Men's Lacrosse DJ Hessler Tufts Sr. 3.49 Biomedical Engineering 2010-11
Women's Lacrosse Lindsay Menton Gettysburg College So. 3.771 Sociology 2010-11
Women's Rowing Abigail Jamiel Ithaca Sr. 3.921 Art History 2010-11
Softball Kelsey Kittleson Luther Jr. 4.000 Biology 2010-11
Men's Tennis Bryan Chow Williams College So. 4.000 Political Science 2010-11
Women's Tennis Carolyn Warren Johns Hopkins University Sr. 4.000 International Studies 2010-11
Men's Outdoor Track and Field Vladimir Sobes MIT Sr. 4.000 Nuclear Science and Engineering 2010-11
Women's Outdoor Track and Field Christina L. Rhodes Bridgewater College Sr. 4.000 Liberal Studies 2010-11
Men's Cross Country John DeWitt Wisconsin-Oshkosh Jr. 4.000 Secondary Education (Mathematics) 2011-12
Women's Cross Country Liz Phillips WashU Sr. 4.000 Biomedical Engineering 2011-12
Field Hockey Meredith Jeffries TCNJ Jr. 3.875 Deaf and Hard of Hearing/Elementary Education 2011-12
Football Jared Kiesow Wisconsin-Whitewater Sr. 3.894 Elementary Education 2011-12
Men's Soccer Brad Wassink Calvin Sr. 3.949 English and Political Science 2011-12
Women's Soccer Jessica Tarantino William Smith Sr. 4.000 Economics and Mathematics 2011-12
Women's Volleyball Tessa Smolinski Springfield So. 4.000 Communication Disorders 2011-12
Men's Basketball Nick Anderson Illinois Wesleyan So. 3.975 Accounting 2011-12
Women's Basketball Lexi Baltes Illinois Wesleyan So. 3.877 English 2011-12
Men's Hockey Igor Martinez Norwich Sr. 3.850 Civil Engineering 2011-12
Women's Hockey Marah Sobczak Gustavus Adolphus Jr. 3.858 Physics 2011-12
Men's Swimming and Diving Joseph Huyett Stevens Institute of Technology So. 4.000 Mechanical Engineering 2011-12
Women's Swimming and Diving Chelsea Wiese Hope College Sr. 4.000 Public Accounting 2011-12
Men's Indoor Track and Field Kyle Hannon MIT Jr. 3.920 Electrical Engineering and Computer Science 2011-12
Women's Indoor Track and Field Lauren Kuntz MIT Jr. 4.000 Mechanical Engineering, Physics 2011-12
Wrestling Anthony Valek Augsburg College Sr. 3.870 Accounting and Management 2011-12
Baseball Zachary Badanes SUNY Cortland Jr. 3.893 Biology 2011-12
Men's Golf Michael Mortensen St. Thomas (Minn.) Jr. 3.935 Actuarial Science 2011-12
Women's Golf Vanessa Kleckner St. Olaf Sr. 3.980 Biology 2011-12
Men's Lacrosse Michael Tota Cortland State Sr. 3.951 Business Economics 2011-12
Women's Lacrosse Jamie Flood Cortland State Jr. 3.840 Kinesiology 2011-12
Women's Rowing Sarah Jane Otey Coast Guard Sr. 3.973 Marine and Environmental Studies 2011-12
Softball Kelsey Kittleson Luther Sr. 4.000 Biology 2011-12
Men's Tennis Bryan Chow Williams College Jr. 3.938 Classics and Biology 2011-12
Women's Tennis Nandita Krishnan Johns Hopkins University Jr. 3.860 Public Health 2011-12
Men's Outdoor Track and Field Timothy Layng Moravian College Sr. 3.956 Biology 2011-12
Women's Outdoor Track and Field Jaela Dinsmore Williamette University Sr. 3.989 Latin American Studies/Spanish 2011-12
Men's Volleyball Steven Coniglio Baruch So. 3.897 Actuarial Science 2011-12
Men's Cross Country John Dewitt UW Oshkosh Sr. 4.000 Secondary Education and Math 2012-13
Women's Cross Country Dacie Manion MIT So. 4.000 Mechanical Engineering 2012-13
Field Hockey Abby Erler Montclair State University So. 4.000 Business Administration 2012-13
Football Keegan Bragg St. Thomas (Minnesota) Jr. 3.982 Mechanical Engineering 2012-13
Men's Soccer Matt Fleming Ohio Northern Jr. 3.810 International Business and Spanish 2012-13
Women's Soccer Erin Roberts Misericordia So. 4.000 Speech Language Pathology 2012-13
Women's Volleyball Kia Johnson St. Thomas (Minn.) Sr. 3.961 Biology 2012-13
Men's Basketball Kainon Irons Mary Hardin-Baylor So. 3.902 Engineering Science 2012-13
Women's Basketball Hannah Lukemeyer DePauw So. 3.973 Kinesiology 2012-13
Men's Hockey Nicholas Poulin Norwich Jr. 3.946 Management 2012-13
Women's Hockey Carolyn Draayer Gustavus Adolphus So. 3.972 Communication Studies 2012-13
Men's Swimming and Diving Eric Hallman University of Chicago Jr. 3.978 Math & Linguinstics 2012-13
Women's Swimming and Diving Alex Ladd Johns Hopkins Jr. 3.970 Mollecular and Cellular Biology 2012-13
Men's Indoor Track and Field Jared Denu UW Whitewater So. 3.855 Accounting 2012-13
Women's Indoor Track and Field Erin Schoenfelder UW Eau Claire Sr. 3.981 Elementary Education 2012-13
Wrestling Cody Lovejoy Ohio Northern So. 4.000 Pharmacy 2012-13
Baseball Brad Stroik Wis.-Stevens Point Jr. 3.950 Biology, Bio-Chemistry and Pre-Med 2012-13
Men's Golf Tim Vollaro Springfield Sr. 3.961 Biology 2012-13
Women's Golf Melanie Walsh WashU Sr. 3.980 English Literature 2012-13
Men's Lacrosse Pat MacMullan RIT So. 3.910 Biomedical Sciences 2012-13
Women's Lacrosse Alice Pfeifer Middlebury Sr. 3.770 English 2012-13
Women's Rowing Lindsay Beatty Ithaca Jr. 3.945 Clinical Health Studies 2012-13
Softball Jordan Overland Central (Iowa) Jr. 3.967 Exercise Science and Health 2012-13
Men's Tennis Tim Noack WashU Jr. 3.970 Chemical Engineering 2012-13
Women's Tennis Katie Cecil Carnegie Mellon Jr. 4.000 Biological Science 2012-13
Men's Outdoor Track and Field Daniel Bonthius Wartburg So. 4 Biology 2012-13
Women's Outdoor Track and Field Erin Plews-Ogan Wooster Sr. 4 Anthropology 2012-13
Men's Volleyball Steven Coniglio Baruch Jr. 3.928 Actuarial Science 2012-13
Men's Cross Country Nathan Rosenbaum Ohio Northern Jr. 4.000 Mechanical Engineering 2013-14
Women's Cross Country Michelle Kerr Hope So. 4.000 Nursing 2013-14
Field Hockey Haley Quillen Salisbury Sr. 3.932 Mathematics 2013-14
Football Hank Spencer Mount Union So. 4.000 Computer Science 2013-14
Men's Soccer Nathan Eagan Messiah So. 4.000 Marketing 2013-14
Women's Soccer Emily Jorgens Trinity (Texas) Jr. 4.000 Business Administration 2013-14
Women's Volleyball Jayne Kessel Hope So. 4.000 Chemistry 2013-14
Men's Basketball Nick Anderson Illinois Wesleyan Sr. 3.970 Business 2013-14
Women's Basketball Heather Johns Whitman Jr. 3.900 Biophysics, Biochemistry and Molecular Biology 2013-14
Men's Hockey Brandon Jaeger Wisconsin Stevens Point Jr. 3.970 Accounting and Business Administration 2013-14
Women's Hockey Bridget Balisy Plattsburgh State So. 3.980 Accounting and Business Administration 2013-14
Men's Swimming and Diving Jacob Tamposi Williams So. 3.973 Math and Economics 2013-14
Women's Swimming and Diving Haley Townsend Kenyon So. 4.000 International Studies 2013-14
Men's Indoor Track and Field Brock Taute Nebraska Wesleyan Jr. 3.980 Physics 2013-14
Women's Indoor Track and Field Lauren Rice Augsburg Sr. 4.000 Communication Studies 2013-14
Wrestling Cody Lovejoy Ohio Northern Jr. 3.988 Pharmacy 2013-14
Baseball Dan Fein Salisbury Jr. 4.000 Math 2013-14
Men's Golf Drake Decker Monmouth (Illinois) So. 4.000 Business and Economics 2013-14
Women's Golf Rebecca Studin Cortland State Sr. 3.970 Sport Management and Science 2013-14
Men's Lacrosse Tim Stone Salisbury Sr. 3.830 Exercise Science 2013-14
Women's Lacrosse Anna Sparr Salisbury Sr. 3.853 Exercise Science 2013-14
Women's Rowing Brianne Wiemann Wesleyan (CT) Jr. 4.000 Biology 2013-14
Softball Kelly McGrail Wisconsin Whitewater Sr. 3.980 Special Education 2013-14
Men's Tennis Derek Reinbold Case Western Reserve Sr. 4.000 Poly Science, Art History and International Studies 2013-14
Women's Tennis Katie Cecil Carnegie Mellon Sr. 4.000 Biological Sciences 2013-14
Men's Outdoor Track and Field Jordan Carpenter Wisconsin Oshkosh Jr. 4.000 Economics 2013-14
Women's Outdoor Track and Field Elizabeth Weiers Gustavus Adolphus Jr. 4.000 English 2013-14
Men's Volleyball Alexander Carpenter Stevens Tech So. 3.923 Engineering 2013-14
Men's Cross Country Brian Anderson Saint Thomas Minnesota Sr. 4.000 Accounting 2014-15
Women's Cross Country Miranda Stockton Mount Union Sr. 4.000 History 2014-15
  Abby Bullmore Wheaton (Ill.) Sr. 4.000 Spanish 2014-15
Field Hockey Breck Sullivan Salisbury Jr. 3.930 Environmental Studies 2014-15
Football Hank Spencer Mount Union Sr. 3.985 Computer Science 2014-15
Men's Soccer Jordan Golz Wheaton (Ill.) Sr. 3.985 Economics 2014-15
Women's Soccer Samantha Bagherpour Lynchburg College So. 4.000 Business Adminstration 2014-15
Women's Volleyball Jayne Kessel Hope Sr. 4.000 Chemistry 2014-15
Men's Basketball Cade Untiedt Wisconsin-Stevens Point So. 3.930 Computer Information Systems 2014-15
Women's Basketball Sammy Naluai George Fox Jr. 3.797 Marketing and Business Management 2014-15
Men's Hockey Brandon Jaeger Wisconsin-Stevens Point Sr. 3.980 Accounting and Business Administration 2014-15
Women's Hockey Giovanna Senese Plattsburgh State Jr. 3.970 Math and Physics 2014-15
Men's Swimming and Diving Brett Stoughton Calvin So. 4.000 Business 2014-15
Women's Swimming and Diving Margaret Guo MIT Jr. 4.000 Electrical Engineering and Computer Science 2014-15
Men's Indoor Track and Field Daniel Bonthius Wartburg Sr. 4.000 Biology 2014-15
Women's Indoor Track and Field Amy Viti Misericordia Jr. 4.000 Speech Language Pathology 2014-15
Wrestling Daniel Del Gallo Southern Maine So. 4.000 Philosophy 2014-15
Baseball Dan Fein Salisbury Sr. 4.000 Mathematics and Secondary Education 2014-15
Men's Golf Alex Kapraun St. Thomas (MN) Sr. 3.975 Actuarial Science 2014-15
Women's Golf Emily Haas Stevenson So. 4.000 Fashion Merchandising 2014-15
Men's Lacrosse Ryan Connors Lynchburg College Jr. 3.922 Economics 2014-15
Women's Lacrosse Marilyn Farrell SUNY Cortland Sr. 3.806 Childhood Education and Environmental Studies 2014-15
Women's Rowing Madeleine Morrissette Washington College (MD) Jr. 3.959 Biology 2014-15
Softball Kenzie Schmoll Linfield So. 4.000 Computer Science 2014-15
Men's Tennis Matthew Heinrich Stevens Tech Jr. 4.000 Mechanical Engineering 2014-15
Women's Tennis Lindsey Liles Sewanee Jr. 4.000 Biology and English 2014-15
Men's Outdoor Track and Field Carrington Motley MIT Jr. 4.000 Mechanical Engineering 2014-15
Women's Outdoor Track and Field Elizabeth Weiers Gustavus Adolphus Sr. 4.000 English 2014-15
Men's Volleyball Alexander Carpenter Stevens Tech Jr. 3.963 Engineering 2014-15
Men's Cross Country Jordan Carpenter Wisconsin-Oshkosh Senior 4.000 Economics 2015-16
Women's Cross Country Michelle Kerr Hope Senior 4.000 Nursing 2015-16
Field Hockey Megan Keenan Ursinus Senior 3.870 Psychology 2015-16
Football Hank Spencer Mount Union Senior 3.987 Computer Science 2015-16
Men's Soccer John Admiraal Calvin Sophomore 3.882 Kinesiology 2015-16
Women's Soccer Kayla Deckert Messiah Junior 3.910 Education 2015-16
Women's Volleyball Lauren Petrisin Hendrix Sophomore 4.000 Health Science 2015-16
Men’s Indoor Track and Field Zach Frey Loras College Sr. 3.984 Finance and Accounting 2015-16
Women’s Indoor Track and Field Amy Viti Misericordia University Sr. 4.00 Speech Language Pathology 2015-16
Men’s Swimming and Diving Brad Brooks McDaniel Sr. 4.00 Exercise Science 2015-16
Women’s Swimming and Diving Rachel Treadway Wisconsin-Eau Claire Sr. 4.00 Accounting 2015-16
Wrestling Daniel del Gallo Southern Maine Jr. 3.956 Philosophy 2015-16
Men’s Basketball Tim Reamer Benedictine (IL) Sr. 3.879 Physical Education 2015-16
Women’s Basketball Kelly McDonald Thomas More Jr. 3.839 Elementary Education 2015-16
Men’s Ice Hockey Evan Dixon Wisconsin-Stevens Point Sr. 3.97 Business Administration and Finance 2015-16
Women’s Ice Hockey Giovanna Senese Plattsburgh State Sr. 3.98 Physics and Mathematics 2015-16
Baseball Kyle Monk Emory Jr. 3.96 Quantitative Science 2015-16
Men’s Golf Luke Farley Washington & Lee So. 3.958 Mathematics 2015-16
Women’s Golf Emily Haas Stevenson Jr. 4.00 Fashion Merchandising 2015-16
Men’s Lacrosse Tyler Olney Tufts Jr. 3.85 Mechanical Engineering 2015-16
Women’s Lacrosse Evie Keating Middlebury So. 3.79 Conservation Biology 2015-16
Women’s Rowing Sydney Otey Pacific Lutheran Jr. 4.00 Hispanic Studies and Sociology 2015-16
Softball Amanda Lack Illinois Wesleyan So. 4.00 Psychology 2015-16
Men’s Tennis Matthew Heinrich Stevens Tech Sr. 4.00 Mechanical Engineering 2015-16
Women’s Tennis Brooke Donnelly Washington & Lee Jr. 4.00 Accounting 2015-16
Men’s Outdoor Track and Field Austin Livingston St. Norbert Sr. 4.00 Biology 2015-16
Women’s Outdoor Track and Field Kaitlyn Arnold Alma Jr. 4.00 Integrative Physiology and Health Science 2015-16
Men’s Volleyball Kevin McCandless Rutgers-Newark Sr. 3.953 Computer Science 2015-16
Men's Cross Country Sam Merriman Case Western Reserve Jr. 4.00 Engineering Physics 2016-17
Women's Cross Country Kaitlyn Arnold Alma Sr. 4.00 Integrative Physiology and Health Science 2016-17
Field Hockey Nicole Lindner Salisbury Jr. 4.00 Exercise Science 2016-17
Football Zane Boles Mary Hardin-Baylor So. 4.00 Physical Therapy 2016-17
Men's Soccer Andrew Stuempfig St. Thomas (MN) So. 4.00 Mechanical Engineering 2016-17
Women's Soccer Kayla Deckert Messiah Sr. 3.97 Education 2016-17
Women's Volleyball Alyssa Scholten Calvin Jr. 4.00 Speech Pathology 2016-17
Men's Basketball Chris Lowry Babson Jr. 3.59 Business Administration 2016-17
Women's Basketball Paige Gernes St. Thomas (MN) Sr. 4.00 Biology 2016-17
Men's Ice Hockey Braeden Ostepchuk Norwich Jr. 4.00 Mechanical Engineering 2016-17
Women's Ice Hockey Carolyn Menges Norwich So. 3.90 Health Science 2016-17
Men's Indoor Track and Field Tobias Mullers Williams Jr. 3.90 Chemistry 2016-17
Women's Indoor Track and Field Katie Krick Neb. Wesleyan Sr. 4.00 Communications 2016-17
Men's Swimming and Diving Tim Petri WPI Sr. 4.00 Computer Science 2016-17
Women's Swimming and Diving Kaitlin Wingert Messiah Sr. 4.00 English 2016-17
Wrestling Adam Presler Concordia Moorhead Jr. 4.00 Mathematics Education 2016-17
Baseball Kevin Coppin Concordia Chicago Jr. 3.96 Accounting 2016-17
Men's Golf Mack Farley St. John's (MN) Sr. 3.96 Accounting and Economics 2016-17
Women's Golf Lauren Anderson Aurora So. 4.00 Marketing 2016-17
Men's Lacrosse John Hill RIT Sr. 3.99 Computer Technology 2016-17
Women's Lacrosse Abby Flagler TCNJ So. 3.86 Business and Marketing 2016-17
Women's Rowing Sydney Otey Pacific Lutheran Sr. 4.00 Hispanic Studies and Sociology 2016-17
Softball Amanda Lack Illinois Wesleyan Jr. 4.00 Psychology 2016-17
Men's Tennis Vlad Murad Colby Sr. 3.98 Computer Science and Math 2016-17
Women's Tennis Brooke Donnelly Washington & Lee Sr. 4.00 Accounting and Business Administration 2016-17
Men's Outdoor Track and Field Aidan Gilson MIT So. 4.00 Bioengineering 2016-17
Women's Outdoor Track and Field Maryann Gong MIT Sr. 4.00 Computer Science and Engineering 2016-17
Men's Volleyball Kyle Jasuta Springfield Jr. 3.96 Finance 2016-17
Men's Cross Country Shane Witters Hicks Principia Senior 4.00 Physics 2017-18
Women's Cross Country Taryn Cordani Ithaca Senior 4.00 Integrated Marketing Communications 2017-18
Women's Cross Country Casey Hovland St. Scholastica Senior 4.00 Biology 2017-18
Field Hockey Annalise Armstrong Messiah Sophomore 4.00 Biology 2017-18
Football Zane Boles Mary Hardin-Baylor Senior 3.96 Physical Therapy 2017-18
Men's Soccer Cooper Robbins Messiah Sophomore 3.95 Biology 2017-18
Women's Soccer Kami Jones Hardin-Simmons Senior 4.00 Biochemistry and Molecular Biology 2017-18
Women's Volleyball Karen Wildemann Wittenberg Junior 4.00 Biology 2017-18
Men's Basketball Cooper Cook Nebraska Wesleyan Junior 4.00 Accounting 2017-18
Women's Basketball Meghan Sullivan Amherst Junior 3.98 Math 2017-18
Men's Ice Hockey Clay Van Diest St. Norbert Junior 3.95 English Education 2017-18
Women's Ice Hockey Arianna Smith Elmira Senior 3.969 Biology and Biochemistry 2017-18
Men's Indoor Track and Field Aidan Gilson MIT Junior 4.00 Biological Engineering 2017-18
Women's Indoor Track and Field Amelia Glueck Illinois Wesleyan Senior 4.00 Health Promotion and Wellness Management 2017-18
Men's Swimming and Diving Drew Hamilton Case Western Reserve Junior 3.95 Accounting and Spanish 2017-18
Women's Swimming and Diving Kaitlin Wingert Messiah Senior 4.00 English 2017-18
Wrestling Victor Gliva Augsburg Sophomore 4.00 Accounting 2017-18
Baseball Riley Schaefer Texas Lutheran Senior 4.00 Accounting 2017-18
Men's Golf Jamie Jones Farmingdale State Junior 3.99 Architecural Engineering Technology 2017-18
Women's Golf Anna Foley DePauw Sophomore 4.00 Biochemistry 2017-18
Men's Lacrosse Carter Hawthorne Wesleyan (CT) Junior 3.84 Economics and Psychology 2017-18
Women's Lacrosse Anna Wehland Salisbury Sophomore 4.00 Exercise Science 2017-18
Women's Rowing Sophia Shoulson Wesleyan (CT) Senior 4.00 German Studies 2017-18
Softball Katie Wede Case Western Reserve Senior 4.00 Accounting 2017-18
Men's Tennis Bernardo Neves WashU Junior 3.99 Mechanical Engineering 2017-18
Women's Tennis Christinia Puccinelli Middlebury Junior 4.00 Mathematics 2017-18
Men's Outdoor Track and Field Nick Matteucci WashU Junior 4.00 Chemical Engineering 2017-18
Women's Outdoor Track and Field Amber Celen Bridgewater (VA) Senior 4.00 Communication Technology and Culture 2017-18
Men's Volleyball Nick Sunderland Stevens Tech Sophomore 3.89 Business and Technology 2017-18
Men's Cross County Thomas Schultz Wis.-Lacrosse Senior 4.00 Biology 2018-19
Women's Cross Country Marissa Mount Whitworth Junior 4.00 Accounting and Finance 2018-19
Field Hockey Casey Wagner Rowan junior 4.00 Chemical Engineering 2018-19
Football Domenico Valdespino Mary Hardin-Baylor Sophomore 4.00 Health Sciences 2018-19
Men's Soccer Nik Angyal Rochester Senior 4.00 Chemical Engineering 2018-19
Women's Soccer Carson Pokorny Christopher Newport Junior 4.00 Biochemistry 2018-19
Women's Volleyball Julia Wood Aurora Sophomore 4.00 Elementary Education 2018-19
Men's Indoor Track and Field Josh Rosenkranz MIT Senior 4.00 Computer Science and Engineering 2018-19
Women's Indoor Track and Field Margaret Trautner MIT Junior 4.00 Mathematics 2018-19
Wrestling Victor Gliva Augsburg Junior 4.00 Accounting 2018-19
Men's Basketball Cade Alioth Wheaton (IL) Sophomore 3.72 Business Economics 2018-19
Women's Basketball Kaia Porter St. Thomas (MN) Sophomore 3.94 Biology 2018-19
Women's Ice Hockey Madison Kolbow Hamline Sophomore 3.95 Biochemistry 2018-19
Men's Swimming and Diving Justin Britton Carnegie Mellon Sophomore 4.00 Information Systems 2018-19
Women's Swimming and Diving Mikayla Bisignani Johns Hopkins Sophomore 4.00 Molecular and Cellular Biology 2018-19
Men's Ice Hockey Scott Swanson Norwich Sophomore 3.94 Management 2018-19
Men's Volleyball Andrew Amerman Stevens Junior 4.00 Computer Engineering 2018-19
Women's Golf Lauren Anderson Aurora Senior 4.00 Marketing 2018-19
Men's Golf Preston Kopel St. John's (MN) Sophomore 4.00 Economics 2018-19
Men's Tennis Alex Cauneac MIT Senior 4.00 Mathematics 2018-19
Women's Tennis Lauren O'Malley John Carroll Senior 4.00 Early Childhood Education 2018-19
Softball DeAnna Hernandez Texas Lutheran Junior 4.00 Biochemistry 2018-19
Men's Outdoor Track and Field Nick Matteucci WashU senior 4.00 Chemical Engineering 2018-19
Women's Outdoor Track and Field Jenna Melanson MIT Junior 4.00 Biological Engineering 2018-19
Men's Lacrosse Jackson Herrick Amherst Junior 3.98 Economics and Computer Science 2018-19
Women's Lacrosse Anna Wehland Salisbury Junior 4.00 Exercise Science 2018-19
Baseball Tanner Gaerke Washington and Jefferson Senior 3.94 Accounting 2018-19
Women's Rowing Sarah St. Pierre WPI Senior 4.00 Biomedical Engineering 2018-19
Men's Cross Country Nick Matteucci WashU Senior 4.000 Chemical Engineering 2019-20
Women's Cross Country Julia Provenzano RIT Senior 4.000 Chemical Engineering and International Global Studies 2019-20
Field Hockey Arielle Johnston Salisbury Senior 4.000 Community Health 2019-20
Football Matt Anderson Wisconsin-Whitewater Senior 4.000 Biology 2019-20
Men's soccer Ian Adams Calvin Senior 3.913 Computer Science 2019-20
Women's Soccer Esther Seeland Messiah Sophomore 4.000 Engineering 2019-20
Women's Volleyball Hunter Weiss College of Saint Benedict Junior 4.000 Biology 2019-20
Men’s Indoor Track and Field Matthew Kraus DeSales Jr. 4.0 Biology 2019-20
Women’s Indoor Track and Field Michelle Karabin Carnegie Mellon Sr. 4.0 Mechanical and Biomedical Engineering 2019-20
Wrestling Victor Gliva Augsburg Sr. 4.0 Accounting 2019-20

Elite 90 All-Time Winners - Division II

Division I Division II Division III

Click on a heading below to sort the table

Sport Name Institution Year GPA Major Winning Year
Men's Cross Country Michael McCampbell Southwest Baptist Sr. 3.963 Biology 2009-10
Women's Cross Country Suzie Strickler Seattle Pacific Sr. 4.000 Exercise Science 2009-10
Field Hockey Kristen Brooks Shippensburg Jr. 4.000 Marketing/International Management 2009-10
Football Alex Gilde Grand Valley State Sr. 4.000 Biomedical Science 2009-10
Men's Soccer Daniel St. Jacques Le Moyne Jr. 3.810 Communications 2009-10
Women's Soccer Natalja Stanski Grand Valley State Sr. 4.000 Biomedical Science 2009-10
Women's Volleyball Kyleigh Turner UIndy Sr. 4.000 Business Education 2009-10
Men's Basketball Joe Rocco Indiana (Pa.) Jr. 3.940 Biology/Pre-Med 2009-10
Women's Basketball Sarah Stream Michigan Tech Sr. 4.000 Exercise Science 2009-10
Men's Swimming and Diving Matthew Laschuk Wayne State (MI) So. 4.000 Chemistry 2009-10
Women's Swimming and Diving Angel Forsling Colorado Mines Sr. 4.000 Petroleum Engineering 2009-10
Men's Indoor Track and Field Aaron Swift Colorado Mines Sr. 3.828 Mechanical Engineering 2009-10
Women's Indoor Track and Field Marie Patton Colorado Mines Jr. 4.000 Engineering Physics 2009-10
Wrestling Cory Bloodgood Central Missouri Sr. 3.918 Finance 2009-10
Baseball Elias Tuma UC San Diego So. 3.938 Cognitive Science 2009-10
Men's Golf Daniel Stapff Barry So. 4.000 Finance 2009-10
Women's Golf Allison Tyler UIndy Jr. 4.000 Exercise Science 2009-10
Men's Lacrosse Mike Carboine Le Moyne So. 3.887 Biology 2009-10
Women's Lacrosse Kaurey Foley CW Post Sr. 3.957 Business Administration 2009-10
Women's Rowing Bethany Brun Mercyhurst Jr. 3.935 Religious Studies and Psychology 2009-10
Softball Kristina Susalla Wayne State (MI) So. 4.000 Psychology 2009-10
Men's Tennis Doug Hornak West Va. Wesleyan Jr. 4.000 Psychology 2009-10
Women's Tennis Christine Johnstone Lynn Sr. 4.000 Biology 2009-10
Men's Outdoor Track and Field Josh Wilks Seton Hill Jr. 3.968 Mathematics 2009-10
Women's Outdoor Track and Field Lauren Brown Winona State Sr. 4.000 Cell and Molecular Biology 2009-10
Men's Cross Country Matthew Braithwaite Augustana (SD) Sr. 4.000 Biology 2010-11
Women's Cross Country Victoria Kline Missouri Southern State Sr. 4.000 Education 2010-11
Field Hockey Kristen Brooks Shippensburg Sr. 3.971 Management 2010-11
Football Micah Davis Delta State Jr. 4.000 Chemistry 2010-11
Men's Soccer Vladimir Milosavljevic Dowling Jr. 4.000 Finance/Accounting 2010-11
Women's Soccer Kelly Guerin Saint Rose Sr. 3.920 Biology 2010-11
Women's Volleyball Grace Krauser Wingate So. 4.000 Sociology 2010-11
Men's Basketball Nicholas Trull Anderson (SC) Jr. 3.945 Kinesiology 2010-11
Women's Basketball Angela Guisfredi Michigan Tech Sr. 3.947 Exercise Science/Health and Physical Educaiton 2010-11
Men's Swimming and Diving Matthew Laschuk Wayne State (MI) Jr. 3.993 Chemistry 2010-11
Women's Swimming and Diving Tanya Sylvester Truman Sr. 4.000 Pre-Med 2010-11
Men's Indoor Track and Field Shawn Boss Central Missouri Jr. 4.000 Computer Information Systems 2010-11
Women's Indoor Track and Field Whitney Bishoff Anderson (SC) Jr. 4.000 Elementary Education 2010-11
Wrestling Jordan Larsen Colorado Mines Sr. 3.927 Civil Engineering 2010-11
Baseball Zach North West Florida Sr. 3.97 Communication Arts/Advertising 2010-11
Men's Golf D.J. Milligan Cal St. Monterey Bay Jr. 3.960 Business 2010-11
Women's Golf Marianne Andersson Florida Southern Sr. 4.000 Business Administration - Finance 2010-11
Men's Lacrosse Ian Wild Mercyhurst Jr. 3.905 Business Finance 2010-11
Women's Lacrosse Kristin Jones Adelphi Sr. 3.893 History 2010-11
Women's Rowing Bethany Brun Mercyhurst Sr. 3.963 Social Work and Psychology 2010-11
Softball Kendra Huettl Minnesota State Mankato Jr. 3.990 Pre-Nursing 2010-11
Men's Tennis Filip Cojbasic Columbus State Sr. 3.969 Business Administration 2010-11
Women's Tennis Kelly McBryan Indiana (PA) So. 4 Sports Administration 2010-11
Men's Outdoor Track and Field Brian Holik Angelo State Sr. 3.978 Exercise Science 2010-11
Women's Outdoor Track and Field Kristen McGlynn Adams State So. 4.000 English and Creative Writing 2010-11
Men's Cross Country Dalton Moberly Central Missouri Sr. 3.950 Social Studies 2011-12
Women's Cross Country Whitney Bishoff Anderson (SC) Sr. 4.0 Early Childhood Elementary Education 2011-12
Field Hockey Nancy Stehman West Chester So. 4 Special Education 2011-12
Football Eric Love Pittsburg State Sr. 3.6829 Construction Engineering Technology 2011-12
Men's Soccer Harald Gracholski Lynn Gr. 4.000 Business Administration 2011-12
Women's Soccer Megan Foster Cal St. Chico So. 3.942 Undeclared 2011-12
Women's Volleyball Kate Barton Cal St. San Bernardino Sr. 4.0 Business 2011-12
Men's Basketball Sean Lowry Stonehill Sr. 3.794 Marketing 2011-12
Women's Basketball Lisa Elmer Pittsburg State Jr. 4.000 Accounting 2011-12
Men's Swimming and Diving Kristian Krc Ouachita Baptist Sr. 4.000 Pre-engineering/Physics 2011-12
Women's Swimming and Diving Anna McIntyre Florida Southern Sr. 4.000 Pre-Med/Biology 2011-12
Men's Indoor Track and Field Shawn Boss Central Missouri Sr. 4.000 Computer Information Systems 2011-12
Women's Indoor Track and Field Shelby Janutol Ferris State Sr. 4.000 Biology 2011-12
Wrestling Cody Lensing Augustana (SD) Sr. 3.960 Biochemistry and Philosophy 2011-12
Baseball Benjamin Keller Minnesota State Mankato Sr. 4.000 Mechanical Engineering 2011-12
Men's Golf Daniel Stapff Barry Sr. 3.918 Finance 2011-12
Women's Golf Jenny Konop UIndy So. 3.932 Biology 2011-12
Men's Lacrosse Todd Nakasuji Limestone So. 4.000 Business 2011-12
Women's Lacrosse Liz Wilson West Chester So. 3.934 Special Education 2011-12
Women's Rowing Megan Northey Western Washington Sr. 3.92 Kinesiology 2011-12
Softball Brianna Hancock Valdosta State So. 3.950 Accounting and Finance 2011-12
Men's Tennis Ji Hoon Heo Hawaii Pacific So. 3.920 International Studies 2011-12
Women's Tennis Tabtip Louhabanjong Indiana (PA) So. 4 Foreign Language, Literatures and Linquistics 2011-12
Men's Outdoor Track and Field Dawson Vorderbruegge Cal St. Stansilaus Jr. 3.937 English 2011-12
Women's Outdoor Track and Field Kristen McGlynn Adams State College Jr. 4.000 English/Creative Writing 2011-12
Men's Cross Country Billy Brockmueller Sioux Falls Sr. 4.0 Applied Mathematics and Computer Science 2012-13
Women's Cross Country Lauryn Falcone Rollins Sr. 4.0 Biology 2012-13
Field Hockey Nancy Stehman West Chester Jr. 3.971 Middle Grades Education and Special Ed 2012-13
Football Justin Roberts Valdosta State Sr. 3.946 Business Management 2012-13
Men's Soccer Martin Wehlert Lynn Sr. 4.0 Business Administration 2012-13
Women's Soccer Kyra Meli Saint Rose So. 3.91 Forensic Psychology 2012-13
Women's Volleyball Grace Krauser Wingate Sr. 4.0 Sociology 2012-13
Men's Basketball Nicholas Kay Metro State So. 3.970 Biology 2012-13
Women's Basketball Kristen McMahon Dowling So. 4.000 Physical Education 2012-13
Men's Swimming and Diving Ivan Nechunaev Grand Canyon Jr. 3.981* Finance and Economics 2012-13
Men's Swimming and Diving Robbie Swan Florida Southern Jr. 4* Business 2012-13
Women's Swimming and Diving Molly Brown Drury Sr. 4.000 Elementary Education 2012-13
Men's Indoor Track and Field William Shell Southwest Baptist Jr. 4.000 Athletic training 2012-13
Women's Indoor Track and Field Madison Pines Northwood (MI) Sr. 4.000 Accounting 2012-13
Wrestling Chase Long Ohio Valley Jr. 3.865 Marketing 2012-13
Baseball Ben Keller Minnesota State Mankato Sr. 4.000 Mechanical Engineering 2012-13
Men's Golf Gary Buffington III West Florida So. 4.000 Accounting 2012-13
Women's Golf Holly James Ashland Sr. 4.000 Management Information Systems 2012-13
Men's Lacrosse Trevor Vargo Mercyhurst So. 3.954 Biology 2012-13
Women's Lacrosse Maia Czarnecki Limestone Jr. 4.000 Biology and Chemistry 2012-13
Women's Rowing Kelsey Obringer Nova Southeastern So. 3.94 Political Science 2012-13
Softball Bailey Vrazel Texas Woman's Jr. 4.000 Kinesiology 2012-13
Men's Tennis Ben Boesing Southern Indiana Sr. 3.889 Accounting 2012-13
Women's Tennis Andjela Panovski Southwest Baptist Jr. 3.985 Commerical Art 2012-13
Men's Outdoor Track and Field Chris DeWitt Incarnate Word So. 4* Business Administration 2012-13
Men's Outdoor Track and Field Clint Rosser UC San Diego Jr. 3.97* Environmental Engineering 2012-13
Women's Outdoor Track and Field Makayla McPhail Fort Hays State Jr. 4.000 Health and Human Performance 2012-13
Men's Cross Country Ben Barrows Central Missouri Sr. 4.0 Mathematics 2013-14
Women's Cross Country Emma Love West Texas AandM Jr. 4.0 Sports and Exercise Science 2013-14
Field Hockey Lucy Kauffman Shippensburg Jr. 3.925 Biology 2013-14
Football Trevor Adams Northwest Mo. St. Sr. 3.94 Biology and Psychology 2013-14
Men's Soccer Brad Campion Southern New Hampshire So. 3.968 History and Social Studies Education 2013-14
Women's Soccer Bryony Parker American International Sr. 3.99 Psychology and Communications 2013-14
Women's Volleyball Kara Pioske Concordia-St. Paul Sr. 3.99 Biology 2013-14
Men's Basketball Mitch McCarron Metro State Jr. 3.860 Human Performance and Sport 2013-14
Women's Basketball Maurissa Lester Limestone So. 4.000 Biology 2013-14
Men's Swimming and Diving Luke Calkins UC San Diego Sr. 3.947 Mechanical Engineering 2013-14
Women's Swimming and Diving Kristin Diemer Queens University (NC) Jr. 4.000 Finance 2013-14
Men's Indoor Track and Field Billy Brockmueller Sioux Falls Jr. 4.000 Accounting, Business and Computer Science 2013-14
Women's Indoor Track and Field Madison Pines Northwood (MI) Sr. 4.000 Accounting 2013-14
Wrestling Corbin Bennetts Western State So. 3.945 Biology 2013-14
Baseball Brad Wannemuehler Southern Indiana Sr. 3.860 Accounting and Professional Services 2013-14
Men's Golf Andrew Ward USC Aiken Jr. 3.914 Business Administration 2013-14
Women's Golf Ellen Chambers Lynn Sr. 4.000 International Relations 2013-14
Men's Lacrosse Todd Nakasuji Limestone Sr. 4.000 Business 2013-14
Women's Lacrosse Melissa Menchella Lindenwood (MO) Jr. 4.000 Physical Education 2013-14
Women's Rowing Emily Francis Mercyhurst Jr. 4.00 Public Health 2013-14
Softball Courtney Albritton Valdosta State Jr. 4.000 Education 2013-14
Men's Tennis Renato Lombardi Barry So. 3.940 Finance 2013-14
Women's Tennis Celina Goetti Hawaii Pacific Sr. 3.962 Travel Industry Management 2013-14
Men's Outdoor Track and Field William Shell Southwest Baptist Sr. 4 Athletic Training 2013-14
Women's Outdoor Track and Field Bri Leeper West Texas AandM So. 4.000 Mass Communications 2013-14
Men's Cross Country Billy Brockmueller Sioux Falls Sr. 4 Applied Mathematics and Computer Science 2014-15
Women's Cross Country BethAnne Davis Union (TN) Jr. 4.0 Nursing 2014-15
Field Hockey Margaret Thorwart Millersville So. 3.967 Communications 2014-15
Football Joseph Shultz Colorado State-Pueblo Jr. 3.919 Engineering 2014-15
Men's Soccer Conor Branson Charleston (WV) Jr. 3.97 Sports Administration 2014-15
Women's Soccer Samantha Collin Rollins So. 4.0 Physics 2014-15
Women's Volleyball Claire Sames Southwest Minnesota State Jr. 4.0 Biology and Chemistry 2014-15
Men's Basketball Tyler Logan Florida Southern Sr. 3.913 Human Movement and Performance 2014-15
Women's Basketball Jamie Johnson Lewis Jr. 4.000 Communication Studies 2014-15
Men's Swimming and Diving Soren Holm Wayne State (MI) So. 4.000 Biological Sciences 2014-15
Women's Swimming and Diving Kristin Day Clarion Sr. 4.000 Chemistry/Biochemistry 2014-15
Men's Indoor Track and Field Ethan Barnes Grand Valley State Sr. 3.888 Integrated Science 2014-15
Women's Indoor Track and Field Ewa Zaborowska Harding Sr. 4.000 Accounting 2014-15
Wrestling Corbin Bennetts Western State Jr. 3.957 Biology 2014-15
Baseball David Goggin Angelo State Jr. 3.970 Chemistry 2014-15
Men's Golf Ethan Peterson West Texas AandM Jr. 3.926 Finance 2014-15
Women's Golf Tavia Rutherford Sioux Falls Sr. 4.000 Psychology and Exercise Science 2014-15
Men's Lacrosse Cade Kelleher Le Moyne So. 3.482 Biology 2014-15
Women's Lacrosse Maggie Monnat Le Moyne Jr. 3.962 Biology 2014-15
Women's Rowing Mariah Smither Humboldt State Jr. 4.00 Biology 2014-15
Softball Haley Bashada California (PA) Jr. 4.000 Secondary Education 2014-15
Men's Tennis Diego Zegarra Lander Sr. 4.000 Business Administration 2014-15
Women's Tennis Linda Fritschken Barry Sr. 3.974 Public Relations 2014-15
Men's Outdoor Track and Field Jani Lane Michigan Tech Jr. 3.946 Mechanical Engineering 2014-15
Women's Outdoor Track and Field Bri Leeper West Texas AandM Jr. 4.000 Broadcasting 2014-15
Men's Cross Country Alex Hampel Indiana (PA) Sr. 4.00 Biology and Nursing 2015-16
Women's Cross Country Ewa Zaborowska Harding Sr. 4.00 Accounting 2015-16
Field Hockey Sydney McCarthy East Stroudsburg So. 4.00 Exercise Science 2015-16
Football Kevin Cook Shepherd Sr. 3.95 Business Administration 2015-16
Men's Soccer Conor Branson Charleston (WV) Sr. 3.975 Sports Administration 2015-16
Women's Soccer Nicole Corcione Columbus State Jr. 4.00 Nursing 2015-16
Men’s Indoor Track and Field Colin Pasque Southern Nazarene Jr. 3.96 Bio-Chemistry 2015-16
Women’s Indoor Track and Field Elizabeth Kiblinger Maryville (MO) Sr. 4.00 Early Childhood Education 2015-16
Men’s Swimming and Diving Michael Cohn UC San Diego Jr. 3.972 Music 2015-16
Women’s Swimming and Diving Nancy Claire Smith Carson-Newman Jr. 4.00 Biochemistry and Religion 2015-16
Baseball David Goggin Angelo State Sr. 3.975 Chemistry 2015-16
Men’s Basketball Evan French West Liberty So. 3.918 Exercise Physiology 2015-16
Women’s Basketball Allison Szabo Lubbock Christian Jr. 4.00 Criminal Justice 2015-16
Men’s Golf Cody Troutman Central Oklahoma So. 4.00 Energy Economics 2015-16
Women’s Golf Caroline Fredensborg Arkansas Tech Jr. 4.00 Broadcast Journalism 2015-16
Men’s Lacrosse Chris Clancy Limestone Jr. 3.915 Business Accounting 2015-16
Women’s Lacrosse Morgan Judd Lindenwood (MO) Jr. 4.00 Exercise Science 2015-16
Women’s Rowing Mariah Smither Humboldt State Sr. 4.00 Biology 2015-16
Softball Amy Carden North Alabama Jr. 4.00 Secondary Education 2015-16
Men’s Tennis Jacob Carey Bluefield State Sr. 4.00 Business Administration 2015-16
Women’s Tennis Luise von Agris Indiana (PA) So. 4.00 Management 2015-16
Men’s Outdoor Track and Field Derrick Williams Colorado State-Pueblo Jr. 3.99 Biology 2015-16
Women’s Outdoor Track and Field Natalie O’Keefe Southwest Baptist Jr. 4.00 Art 2015-16
Wrestling Nolan Kistler California Baptist So. 3.978 Criminal Justice 2015-16
Women’s Volleyball Leisa McClintock Wayne State (NE) Sr. 3.99 Exercise Science 2015-16
Men's Cross Country Alejandro Garcia Chadron State Sr. 4.00 Health and Physical Education 2016-17
Women's Cross Country Jenna Lezanic Indiana (PA) Jr. 4.00 Health Services Administration 2016-17
Field Hockey Madison Scarr Shippensburg Jr. 4.00 Accounting 2016-17
Football Ryan Harper North Alabama Sr. 3.97 Finance and Professional Marketing 2016-17
Men's Soccer Abhinav Nath Charleston (WV) Jr. 3.97 Sport Business 2016-17
Women's Soccer Maylyn Parsons Columbus State Sr. 4.00 Engineering Studies 2016-17
Women's Volleyball Abby Moffit Wheeling Jesuit Jr. 3.99 Athletic Training 2016-17
Men's Basketball Jules de Courtenay St. Thomas Aquinas Jr. 3.89 Computer Science 2016-17
Women's Basketball Reagan Haynes West Texas AandM So 4.00 Sports and Exercise Science 2016-17
Men's Indoor Track and Field Derrick Williams Colorado St.-Pueblo Sr. 3.99 Biology 2016-17
Women's Indoor Track and Field Natalie O'Keefe Southwest Baptist Sr. 4.00 Art 2016-17
Men's Swimming and Diving Michael Cohn UC San Diego Sr. 3.97 Music 2016-17
Women's Swimming and Diving Melanie Tombers Delta St. Sr. 4.00 International Business 2016-17
Wrestling Nolan Kistler Cal Baptist Jr. 3.99 Criminal Justice 2016-17
Baseball Kyle Leahy Colorado Mesa So. 4.00 Kinesiology 2016-17
Men's Golf Ryan Dyck Lindenwood (MO) Sr. 3.98 Pyschology 2016-17
Women's Golf Marie Coors Saint Leo Sr. 4.00 Economics 2016-17
Men's Lacrosse Eric Coburn Merrimack Jr. 3.81 Sports Management and Finance 2016-17
Women's Lacrosse Morgan Judd Lindenwood (MO) Sr. 4.00 Exercise Science 2016-17
Women's Rowing Trista Cripe Central Oklahoma Jr. 4.00 Nursing 2016-17
Softball Taylor Barnett WV Wesleyan Sr. 3.98 Exercise Science 2016-17
Men's Tennis Torben Semrau Southwest Baptist Jr. 3.957 Business Management 2016-17
Women's Tennis Saioa Gomez de Segura Mercyhurst Jr. 4.00 Economics 2016-17
Men's Outdoor Track and Field Kevin Witcik McKendree Sr. 3.99 Biology 2016-17
Women's Outdoor Track and Field Allie Heckemeyer Missouri Southern St. Jr. 4.00 Kinesiology 2016-17
Men's Cross Country Grant Pulver Minnesota Duluth Senior 4.00 Stats and Actuarial Science 2017-18
Women's Cross Country Christina Metzger Pittsburg State Senior 4.00 Music Education 2017-18
Field Hockey Sydney McCarthy East Stroudsburg Senior 4.00 Exercise Science 2017-18
Football Garrett Blubaugh Texas AandM-Commerce Sophomore 3.96 Biological Sciences 2017-18
Men's Soccer Gianluca Bottoni Rockhurst Junior 3.89 Accounting 2017-18
Women's Soccer Kelsey Mueller Central Missouri Sophomore 4.00 Biology 2017-18
Women's Volleyball Courtney Charneco Florida Southern Sophomore 4.00 Business 2017-18
Women's Volleyball Karli Reichert Rockhurst Sophomore 4.00 Communication Sciences and Disorders 2017-18
Women's Volleyball Alyssa Woodman Rockhurst Sophomore 4.00 Business 2017-18
Men's Basketball DJ Pollard Northern State Senior 3.968 Biology 2017-18
Women's Basketball Julie Worley Ashland Senior 3.99 Exercise Science 2017-18
Men's Indoor Track and Field Derrick Williams CSU Pueblo Senior 3.993 Biology 2017-18
Women's Indoor Track and Field Allie Heckemeyer Mo. Southern State Senior 4.00 Kinesiology 2017-18
Men's Swimming and Diving Andrea Bazzoli Drury Junior 4.00 Psychology 2017-18
Women's Swimming and Diving Catalina Berraud-Galea Lynn Junior 4.00 Sports Management 2017-18
Wrestling Nolan Kistler California Baptist Senior 3.991 Criminal Justice 2017-18
Baseball J.J. Niekro Florida Southern Sophomore 4.00 Accounting 2017-18
Men's Golf Jay Green Tiffin Senior 3.91 Exercise Science 2017-18
Women's Golf Annika Haynes UIndy Senior 4.00 Finance 2017-18
Men's Lacrosse Charlie Bertrand Merrimack Sophomore 3.92 Mechanical Engineering 2017-18
Women's Lacrosse Julia Couch Florida Southern Sophomore 4.00 Communications 2017-18
Women's Rowing Trista Cripe Central Oklahoma Senior 4.00 Nursing 2017-18
Softball Megan Gordon Angelo State Junior 4.00 Animal Science 2017-18
Men's Tennis Eirik Groner Lander Senior 4.00 Business Administration 2017-18
Women's Tennis Leticia Gonzalez Dos Santos Hawaii Pacific Senior 4.00 Communication Studies 2017-18
Men's Outdoor Track and Field Levi Wyrick Pittsburg State Junior 4.00 Physical Education 2017-18
Women's Outdoor Track and Field Sasha Hovind Northern State Senior 4.00 Elementary Education 2017-18
Men's Cross Country Tyler Jones Western Oregon Senior 4.00 Mathematics and Business 2018-19
Women's Cross Country Alexa Shindruk Central Washington Senior 4.00 Accounting 2018-19
Field Hockey Lexi Hartmann East Stroudsburg Sophomore 4.00 Early Childhood Education 2018-19
Football Travis Russell Ferris State Junior 3.73 marketing 2018-19
Men's Soccer Stefano Cammarota Barry Junior 3.918 Management and International Business 2018-19
Women's Soccer Jennifer Wendelius Bridgeport Senior 3.978 Marketing 2018-19
Women's Volleyball Kenzie Schroer Wheeling Jesuit sophomore 4.00 Business 2018-19
Men's Indoor Track and Field Levi Wyrick Pittsburg State Junior 4.000 Physical Education 2018-19
Women's Indoor Track and Field Haven Lander Pittsburg State Sophomore 4.000 English 2018-19
Wrestling Josh Portillo Nebraska Kearney Sophomore 3.970 Health and Physical Education 2018-19
Men's Swimming and Diving Kyle Weesner Delta State Junior 4.000 Biology 2018-19
Women's Swimming and Diving Catalina Berraud-Galea Lynn Senior 4.000 Sport Management 2018-19
Women's Basketball Megan Piggott Nova Southeastern Senior 4.000 Business Administration 2018-19
Men's Basketball Tanner Nelson Point Loma Nazarene Senior 3.980 Business Administration 2018-19
Women's Golf Kennedy Holtsclaw UIndy Senior 3.992 Human Resourse Management 2018-19
Women's Lacrosse Allison Conn Queens (NC) Junior 4.000 Finance 2018-19
Men's Golf Brad Currier Lindenwood (MO) Senior 4.000 Exercise Science 2018-19
Men's Tennis Luke Busse Bluefield State Sophomore 4.000 Mechanical Engineering 2018-19
Women's Tennis Greta Lazzarotto Midwestern State Senior 4.000 Business Administration 2018-19
Softball Brooke Henning Grand Valley Sophomore 4.000 Biomedical Science 2018-19
Men's Outdoor Track and Field Ben Schneiderman Colorado Mines Senior 3.968 Metallurgical and Materials Engineering 2018-19
Women's Outdoor Track and Field Megan Wenham Colorado Mines Senior 4.000 Mechanical Engineering 2018-19
Men's Lacrosse Charlie Bertrand Merrimack Junior 3.917 Mechanical Engineering 2018-19
Baseball Mason Janvrin Central Missouri Junior 4.000 Occupational Safety 2018-19
Women's Rowing Bailee Thomas Central Oklahoma Senior 4.000 Psychology 2018-19
Men's Cross Country Joseph Westrick Gannon Senior 4.000 Environmental Engineering 2019-20
Women's Cross Country Yvonne Jeschke Alaska Anchorage Senior 4.000 Health, Physical Education and Recreation 2019-20
Field Hockey Hannah Shirk Kutztown Senior 4.000 Education 2019-20
Football Ryan Schlichte Minnesota State Mankato Senior 3.938 Social Studies Teaching 2019-20
Men's Soccer Adam Burchell Charleston (WV) Sophomore 3.735 Business Administration 2019-20
Women's Soccer Olivia Trombley Grand Valley Junior 4.000 Biomedical Sciences 2019-20
Women's Volleyball Lydia Lukomski Gannon Senior 4.000 Biochemistry 2019-20
Men’s Indoor Track and Field Levi Wyrick Pittsburg State Sr. 4.0 Educational Leadership 2019-20
Women’s Indoor Track and Field Marie Ries Alaska Anchorage Sr. 4.0 Journalism and Public Communication 2019-20
Wrestling Ben Kelvington Augustana (SD) Jr. 3.99 Biochemistry 2019-20
Men’s Swimming and Diving Michael Maly Delta State Sr. 4.0 Chemistry 2019-20
Women’s Swimming and Diving Sydney Rey McKendree Sr. 4.0 Exercise Science 2019-20

Elite 90 All-Time Winners - Division I

Division I Division II Division III

Click on a heading below to sort the table

Sport Name Institution Year GPA Major Winning Year
Men's Cross Country Jeff Scull Syracuse Grad. 4 Nutrition 2009-10
Women's Cross Country Katherine Niehaus Stanford Sr. 4.000 Engineering 2009-10
Field Hockey Lauren Elstein Virginia Sr.   Economics 2009-10
Football Will Thompson Villanova Sr. 3.970 Accounting 2009-10
Men's Soccer Bill Dworsky North Carolina Jr. 4.000 Economics / Comparative Lit. 2009-10
Women's Soccer Kristi Eveland North Carolina Sr. 3.930 Business Administration 2009-10
Women's Volleyball Stephanie Brandt Hawaii Sr. 3.859 Sociology 2009-10
Men's Water Polo Matthew Burton Southern California So. 3.870 Communications 2009-10
Men's Basketball Matt Howard Butler Jr. 3.795 Finance 2009-10
Women's Basketball Lindsay Palmer Baylor So. 3.952 Psychology 2009-10
Women's Bowling Kalyn Washburn Delaware State Sr. 4.000 English 2009-10
Men's and Women's Fencing Jeff Spear Columbia Sr. 4.000 Evolutionary Biology 2009-10
Men's Gymnastics Benjamin Baldus-Strauss Michigan Jr. 3.948 Biochemistry 2009-10
Women's Gymnastics Kassandra Price Alabama Sr. 4.000 Marketing and Advertising 2009-10
Men's Hockey Mark Cornacchia RIT Jr. 3.850 Finance 2009-10
Women's Hockey Vicki Bendus Mercyhurst Jr. 3.937 Biology 2009-10
Men's and Women's Rifle Ryann McGough Nebraska Jr. 4.000 Psychology 2009-10
Men's and Women's Skiing Caitlin Patterson Vermont Jr. 4.000 Civil Engineering 2009-10
Men's Swimming and Diving Andrew Elliott Ohio State So. 4.000 Finance 2009-10
Women's Swimming and Diving Ella Doerge Texas AandM Sr. 4.000 Genetics 2009-10
Men's Indoor Track and Field Bjorn Barrefors Nebraska So. 4.000 Computer Science 2009-10
Women's Indoor Track and Field Jessica Ubanyionwu Baylor So. 3.942 Health Science 2009-10
Wrestling Nick Amuchastegui Stanford Jr. 4.000 Mechanical Engineering 2009-10
Baseball Andy Workman Arizona State Jr. 3.903 Finance 2009-10
Men's Golf Jack Dukeminier Oregon Sr. 4.000 Economics 2009-10
Women's Golf Brooke Pancake Alabama So. 4.000 Business 2009-10
Men's Lacrosse Matt Anderson Duke Sr. 3.909 Biological Anthropology and Anatomy 2009-10
Women's Lacrosse Meredith Newton North Carolina Jr. 3.893 Biology and Psychology 2009-10
Women's Rowing Allison Colberg Clemson Sr. 4.000 Mathematical Sciences 2009-10
Softball Abigail Vock Missouri Jr. 3.885 Accounting 2009-10
Men's Tennis Greg Hirschman Stanford Jr. 4.000 Economics 2009-10
Women's Tennis Colleen Rielley Notre Dame Sr. 3.949 Finance 2009-10
Men's Outdoor Track and Field Eric Fattig Kansas Sr. 4.000 Physics Engineering 2009-10
Women's Outdoor Track and Field Diamond Richardson Baylor Jr. 4.000 Journalism 2009-10
Men's Volleyball Garrett Werner Stanford Sr. 3.953 Civil Engineering 2009-10
Women's Water Polo Monica Coughlan Stanford So. 3.792 Biology 2009-10
Men's Cross Country Nathan Corder Alabama Jr. 3.984 Math 2010-11
Women's Cross Country Alyssa Bellinder Kansas State Sr. 4.000 Mathematics 2010-11
Field Hockey Meghan Dean Maryland Jr. 3.931 Special Education 2010-11
Football Jeffrey Minnerly Eastern Washington Jr. 3.910 Accounting 2010-11
Men's Soccer Jimmy Crick Louisville Jr. 4.000 Health and Human Performance 2010-11
Women's Soccer Courtney Jenkins Ohio State Sr. 3.968 Health Sciences 2010-11
Women's Volleyball Robin Rostratter California So. 3.817 Media Studies and Spanish 2010-11
Men's Water Polo Nemanja Simonovic St. Francis (NY) Jr. 3.929 Accounting 2010-11
Men's Basketball Matt Howard Butler Sr. 3.769 Finance 2010-11
Women's Basketball Maya Moore UConn Sr. 3.669 Sports Media and Promotion 2010-11
Women's Bowling Kristina Frahm UMES Sr. 3.950 Accounting 2010-11
Men's and Women's Fencing Noam Mills Harvard Jr. 3.861 Economics 2010-11
Men's Gymnastics Miguel Pineda Penn State Jr. 3.990 Science 2010-11
Women's Gymnastics Rachel Terry Alabama Jr. 4.000 Early Childhood Education 2010-11
Men's Hockey Brad Eidsness North Dakota Jr. 3.760 Entrepreneurship 2010-11
Women's Hockey Rebecca Ruegsegger Wisconsin So. 4.000 African Languages and Literature 2010-11
Men's and Women's Rifle Alix Rocio Moncada UTEP Jr. 3.953 Business 2010-11
Men's and Women's Skiing Amy Glen Vermont Sr. 4.000 Biology 2010-11
Men's Swimming and Diving Justin Farra Ohio State Sr. 3.874 Political Science and Economics 2010-11
Women's Swimming and Diving Alyssa Conner Texas AandM Jr. 4.000 Marketing 2010-11
Men's Indoor Track and Field Miles Unterreiner Stanford Jr. 3.957 History 2010-11
Women's Indoor Track and Field Kelly Phillips Virginia Tech Sr. 4.000 Biological Sciences 2010-11
Wrestling Nick Amuchastegui Stanford Sr. 3.944 Mechanical Engineering 2010-11
Baseball Michael Roth South Carolina Jr. 3.823 International Business 2010-11
Men's Golf Ben Greene Kennesaw State Jr. 4.000 Finance 2010-11
Women's Golf Amy Anderson North Dakota State So. 4.000 Accounting 2010-11
Men's Lacrosse Patrick Rogers Denver Jr. 3.925 Finance 2010-11
Women's Lacrosse Monica DeMairo Duke So. 3.982 Sociology 2010-11
Women's Rowing Petra Weiss Brown Sr. 3.961 Economics 2010-11
Softball Chelsea Garcia Oklahoma State Jr. 4.000 Secondary Education and Mathematics 2010-11
Men's Tennis Greg Hirshman Stanford Sr. 3.957 Economics / Math 2010-11
Women's Tennis Taylor Ormond Baylor Sr. 3.929 English 2010-11
Men's Outdoor Track and Field Philip Adam Rice Sr. 3.917 Economics and Policy Studies 2010-11
Women's Outdoor Track and Field Whitney Carlson North Dakota State Sr. 4 Zoology 2010-11
Men's Volleyball Ryan Wolf Penn State Jr. 3.8208 Accounting 2010-11
Women's Water Polo Monica Coughlan Stanford Jr. 3.815 Biology 2010-11
Men's Cross Country Joseph Thompson UNC Greensboro Sr. 3.963 Finance 2011-12
Women's Cross Country Ahna Lewis West Virginia Sr. 4 Secondary Education / English 2011-12
Field Hockey Marta Malmberg North Carolina So. 3.933 Psychology 2011-12
Football Greg Sprowls Sam Houston State Sr. 3.75 Biology 2011-12
Men's Soccer Paul Willoughby Charlotte Sr. 4.000 International Studies 2011-12
Women's Soccer Mollie Pathman Duke So. 3.912 Sports Medicine 2011-12
Women's Volleyball Amanda Saxton Florida State Jr. 4.000 Media and Communication Studies 2011-12
Men's Water Polo Brian Donohoe UC San Diego Jr. 3.952 History 2011-12
Men's Basketball Aaron Craft Ohio State So. 3.888 Exercise Science 2011-12
Women's Basketball Lindsay Palmer Baylor Sr. 3.985 Sports Management 2011-12
Women's Bowling Megan Buja UMES So. 4.000 Human Ecology / Dietetics 2011-12
Men's and Women's Fencing Christine McIntosh Cornell So. 3.893 Biological Sciences 2011-12
Men's Gymnastics Lukasz Adamczyk UIC So. 4.000 Spanish and Biochemistry Major 2011-12
Women's Gymnastics Rachel Terry Alabama Sr. 4.000 Early Childhood Education 2011-12
Men's Hockey Thomas Hill Ferris State Sr. 3.851 Finance - Investment Concentration 2011-12
Women's Hockey Carolyne Prevost Wisconsin Sr. 3.779 Kinesiology 2011-12
Men's and Women's Rifle Alix Moncada UTEP Sr. 3.968 Business 2011-12
Men's and Women's Skiing Andreas Haug Colorado So. 4.000 Business 2011-12
Men's Swimming and Diving Brent Sterling Tennessee Jr. 3.980 Biological Sciences 2011-12
Women's Swimming and Diving Wendy Trott Georgia Sr. 3.975 International Affairs 2011-12
Men's Indoor Track and Field Will Barry Texas AandM Sr. 4.000 Civil Engineering 2011-12
Women's Indoor Track and Field Frances Dowd Virginia Tech Jr. 4.000 EPP 2011-12
Wrestling Daniel Mitchell American University Sr. 3.953 Business Administration 2011-12
Baseball Erik Payne South Carolina So. 3.897 International Business and Insurance and Risk Management 2011-12
Men's Golf Cory Whitsett Alabama So. 3.984 Management 2011-12
Women's Golf Kim Kaufman Texas Tech Jr. 4.000 Political Science 2011-12
Men's Lacrosse Tyler Brenneman Notre Dame So. 3.782 Economics and Political Science 2011-12
Women's Lacrosse Heather Wentz Syracuse Sr. 3.697 Newspaper 2011-12
Women's Rowing Shelly Tremaglio Cornell Jr. 3.957 History 2011-12
Softball Alex Boulet LSU So. 3.986 Mathematics 2011-12
Men's Tennis Bruno Abdelnour Illinois Jr. 3.969 Mechanical Engineering 2011-12
Women's Tennis Mary Anne Mcfarlane Alabama So. 3.994 Human Performance and Exercise Science 2011-12
Men's Outdoor Track and Field Miles Unterreiner Stanford Sr. 3.96 History 2011-12
Women's Outdoor Track and Field Ryann Kraiss Kansas State Sr. 3.955 Psychology 2011-12
Men's Volleyball Ian Karbiener Lewis Jr. 3.907 Business Administration 2011-12
Women's Water Polo Kiara Cerda Loyola Marymount So. 3.95 Biology 2011-12
Men's Cross Country Ben DeJarnette Oregon Sr. 4 Journalism 2012-13
Women's Cross Country Sarah Callister Weber State Sr. 4 Nursing 2012-13
Field Hockey Loren Shealy North Carolina So. 4.000 Business Administration 2012-13
Football Esley Thorton North Dakota State So. 3.87 Exercise Science 2012-13
Men's Soccer Keon Parsa Georgetown Jr. 3.827 Biology 2012-13
Women's Soccer Caitlin Ball North Carolina So. 3.913 Journalism and Mass Communications 2012-13
Women's Volleyball Maggie Harding Penn State Jr. 4.000 Food Sciences 2012-13
Men's Water Polo David Lonnberg St. Francis (NY) So. 3.968 Political Science 2012-13
Men's Basketball Wayne Blackshear Louisville So. 3.550 Communications 2012-13
Women's Basketball Jude Schimmel Louisville So. 3.737 Sociology 2012-13
Women's Bowling Megan Buja UMES Jr. 4.000 Human Ecology 2012-13
Men's and Women's Fencing Max Stearns Ohio State Sr. 4.000 Political Science 2012-13
Men's Gymnastics Nathan Fortunato Minnesota Jr. 4.000 Recreation Resource Management 2012-13
Women's Gymnastics Kim Jacob Alabama Jr. 4.000 Exercise Science 2012-13
Men's Hockey Brooks Bertsch St. Cloud State So. 3.967 Management 2012-13
Women's Hockey Gina Buquet Mercyhurst Sr. 3.940 Exercise Science 2012-13
Men's and Women's Rifle Olivia Pennell Nevada Sr. 4.000 Economics 2012-13
Men's and Women's Skiing Liz Guiney New Hampshire Sr. 3.988 Genetics 2012-13
Men's Swimming and Diving Brent Sterling Tennessee Sr. 3.980 Biological Sciences 2012-13
Women's Swimming and Diving Emma Svensson FGCU So. 4.000 Economics 2012-13
Men's Indoor Track and Field Luke Lefebure Stanford So. 3.811 Mathematical and Computational Science 2012-13
Women's Indoor Track and Field Chelsea Oswald Kentucky Sr. 4.000 Biology 2012-13
Wrestling Matt Brown Penn State Jr. 3.970 Criminology 2012-13
Baseball Ryan Deeter UCLA Jr. 3.927 Mathematics and Economics 2012-13
Men's Golf Cory Whitsett Alabama Jr. 3.967 Management 2012-13
Women's Golf Kimberly Dinh Wisconsin Jr. 4.000 Chemical Engineering / Chemistry 2012-13
Men's Lacrosse Kevin Rice Syracuse So. 3.922 History 2012-13
Women's Lacrosse Paige Hanson North Carolina Jr. 3.801 Journalism and Mass Communications 2012-13
Women's Rowing Kim Moldenhauer Oklahoma So. 4.000 International Business 2012-13
Softball Bailey Wigness Arizona State Jr. 4.000 Communication and Political Science 2012-13
Men's Tennis Victor Valente Georgia State Sr. 3.955 Computer Information Systems 2012-13
Women's Tennis Emily Zabor Alabama So. 3.969 Marketing 2012-13
Men's Outdoor Track and Field John Welk Nebraska So. 3.993 Nutrition Science 2012-13
Women's Outdoor Track and Field Anne Martin Nebraska Sr. 4 Elementary Education 2012-13
Men's Volleyball Phil Fuchs Brigham Young So. 3.87 Business Management 2012-13
Women's Water Polo Amarens Genee Hawaii Sr. 3.911 Kinesiology 2012-13
Men's Cross Country Reed Kamyszek Syracuse Sr. 4 Biochemistry and Psychology 2013-14
Women's Cross Country Devin McMahon Cornell Sr. 4 Biological Sciences 2013-14
Field Hockey Loren Shealy North Carolina Jr. 4.000 Business Administration 2013-14
Football Carson Wentz North Dakota State So. 4 Physical Education 2013-14
Men's Soccer Michael Shipp Notre Dame So. 4.000 Science Pre-Professional Studies 2013-14
Women's Soccer Katie Yensen Virginia Tech Jr. 3.980 Biology 2013-14
Women's Volleyball Maggie Harding Penn State Sr. 4.000 Food Sciences 2013-14
Men's Water Polo David Lonnberg St. Francis (NY) Jr. 3.985 Political Science 2013-14
Men's Basketball Sam Malone Kentucky Jr. 3.734 Marketing 2013-14
Women's Basketball Erica Payne Stanford Jr. 3.515 Science, Technology and Society 2013-14
Women's Bowling Megan Buja Maryland Eastern Shore Sr. 4.000 Human Ecology / Dietetics 2013-14
Men's and Women's Fencing Joey Rafidi MIT Sr. 4.000 Electrical Engineering and Computer Science 2013-14
Men's Gymnastics Nathan Fortunado Minnesota Sr. 4.000 Recreation Resource Management 2013-14
Women's Gymnastics Lauren Beers Alabama So. 4.000 Human Performance and Exercise Science 2013-14
Men's Hockey Nick Mattson North Dakota Jr. 3.966 Entrepeneurship 2013-14
Women's Hockey Vanessa Gagnon Clarkson Sr. 3.944 Business 2013-14
Men's and Women's Rifle Mats Eriksson Alaska Fairbanks Jr. 3.960 Business Administration 2013-14
Men's and Women's Skiing Michael Fehrenbach Alaska Fairbanks So. 4.000 Mechanical Engineering 2013-14
Men's Swimming and Diving Tynan Stewart Georgia So. 4.000 English 2013-14
Women's Swimming and Diving Chantal van Landeghem Georgia So. 4.000 Psychology 2013-14
Men's Indoor Track and Field Andrew Pisechko Arkansas Jr. 4.000 Accounting 2013-14
Women's Indoor Track and Field Mara Olson Butler Jr. 4.000 Biology 2013-14
Wrestling Tristan Warner Old Dominion Jr. 3.979 Communications and Criminal Justice 2013-14
Baseball John Curtiss Texas So. 3.822 History and English 2013-14
Men's Golf Collin Foster Iowa State So. 3.940 Biology 2013-14
Women's Golf Stephanie Meadow Alabama Sr. 4.000 Accounting 2013-14
Men's Lacrosse Erik Adamson Denver Jr. 3.890 Finance 2013-14
Women's Lacrosse Courtney Swan Virginia Jr. 3.801 Kinesiology 2013-14
Women's Rowing Anna Kottkamp Notre Dame Jr. 4.000 Environmental Science 2013-14
Softball Sarah Crockett Baylor Jr. 4.000 International Studies 2013-14
Men's Tennis Alen Salibasic Drake Jr. 4.000 Finance and International Business 2013-14
Women's Tennis Emily Zabor Alabama Jr. 3.977 Marketing 2013-14
Men's Outdoor Track and Field John Welk Nebraska Jr. 3.995 Nutrition Science 2013-14
Women's Outdoor Track and Field Anne Martin Nebraska Sr. 4 Elementary Education 2013-14
Men's Volleyball Matt Aiello Stanford Jr. 3.849 English 2013-14
Women's Water Polo Ianeta Hutchinson Arizona State Sr. 4 Psychology 2013-14
Men's Cross Country Christian Heymsfield Arkansas Jr. 4 Biological Engineering 2014-15
Women's Cross Country Kelly Williams West Virginia Jr. 4 Strategic Communications 2014-15
Field Hockey Loren Shealy North Carolina Sr. 3.990 Business Administration 2014-15
Football Carson Wentz North Dakota State Jr. 4.000 Health / Physical Education 2014-15
Men's Soccer Billy Heavner UMBC Jr. 4.000 Financial Economics 2014-15
Women's Soccer Kacy Scarpa Florida State So. 3.948 Exercise Science 2014-15
Women's Volleyball Amy Boswell Brigham Young So. 3.920 Nursing 2014-15
NC Men's Water Polo BJ Churnsite Stanford Jr. 3.772 Electrical Engineering 2014-15
Men's Basketball Colby Wollenman Michigan State Jr. 3.980 Physiology 2014-15
Women's Basketball Malina Howard Maryland Jr. 3.798 Kinesiology 2014-15
Women's Bowling Carly Thomas Central Missouri So. 4.000 Business Administration 2014-15
Men's and Women's Fencing Benjamin Lin MIT So. 4.000 Computer Science and Engineering 2014-15
Men's Gymnastics Jonathan Zirna Springfield Jr. 3.991 Health Science 2014-15
Men's Gymnastics Ethan Lottman Nebraska Jr. 3.991 Art 2014-15
Women's Gymnastics Lauren Beers Alabama Jr. 4.000 Exercise Science 2014-15
Men's Hockey Nick Mattson North Dakota Sr. 3.922 Management 2014-15
Women's Hockey Jenny Ryan Wisconsin So. 3.902 Kinesiology 2014-15
Men's and Women's Rifle Mats Eriksson Alaska-Fairbanks Sr. 3.977 Business Administration 2014-15
Men's and Women's Skiing Stephanie Kirk Vermont Jr. 3.988 Exercise and Movement Sciences 2014-15
Men's Swimming and Diving Tynan Stewart Georgia Jr. 4.000 English and Cognitive Science 2014-15
Women's Swimming and Diving Emily Neubert Texas AandM Sr. 4.000 Business honors and academics 2014-15
Men's Indoor Track and Field Drew Wiseman Nebraska So. 4.000 Electrical Engineering 2014-15
Women's Indoor Track and Field Mara Olson Butler Sr. 4.000 Biology 2014-15
Wrestling Tristan Warner Old Dominion Sr. 3.984 Communication and Criminal Justice 2014-15
Baseball Thomas Woodruff Virginia Sr. 3.725 Mechanical Engineering 2014-15
Men's Golf Tolver Dozier Troy Sr. 3.930 Marketing 2014-15
Women's Golf Wanasa Zhou Arizona So. 4.000 Accounting 2014-15
Men's Lacrosse Jack Pruitt Denver Jr. 3.946 Information Technology 2014-15
Women's Lacrosse Zoe Stukenberg Maryland So. 4.000 Biological Sciences 2014-15
Women's Rowing Anna Kottkamp Notre Dame Sr. 4.000 Environmental Sciences 2014-15
Softball Dylan Supak LSU Sr. 4.000 Kinesiology 2014-15
Men's Tennis Alen Salibasic Drake Sr. 4.000 International Business and Finance 2014-15
Women's Tennis Aldila Sutjiadi Kentucky So. 4 Mathematical Economics 2014-15
Men's Outdoor Track and Field Will Lohman Nebraska Sr. 4 Criminology 2014-15
Women's Outdoor Track and Field Montene Speight Texas Tech Sr. 4 Political Science 2014-15
Men's Volleyball Eric Fitterer Lewis Sr. 3.86 Business Administration 2014-15
Women's Water Polo Taylor Molde Hawaii So. 3.96 Mechnical Engineering 2014-15
Men's Cross Country Christian Heymsfield Arkansas Junior 4.00 Biological Engineering 2015-16
Women's Cross Country Laura Rose Donegan New Hampshire Senior 4.00 Political Science 2015-16
Field Hockey Lauren Blazing Duke Senior 3.99 Cultural Anthrolopolgy 2015-16
Football Carson Wentz North Dakota State Senior 4.00 Health and Physical Education 2015-16
Men's Soccer Tyler Sanda Akron Sophomore 3.933 Biology 2015-16
Women's Soccer Casey Martinez Duke Sophomore 4.00 Biology 2015-16
Women's Volleyball Janae Hall Kansas Junior 3.95 Film and Media Studies 2015-16
Men's Water Polo Mihajlo Milicevic Southern California Sophomore 3.88 Economics 2015-16
Men's Basketball C.J. Cole Oklahoma Senior 3.98 Chemical Biosciences 2015-16
Woman's Basketball Ruth Hamblin Oregon State Senior 3.85 Mechanical Engineering 2015-16
Woman's Water Polo Danielle Johnson Michigan Junior 3.89 Spot Management 2015-16
Men’s Indoor Track and Field Sam Prakel Oregon So. 3.967 Bio-chemistry 2015-16
Women’s Indoor Track and Field Jamie Stokes Weber State Sr. 3.99 Political Science 2015-16
Men’s and Women’s Rifle Ivan Roe Murray State So. 3.90 Aquatic Biology 2015-16
Men’s and Women’s Skiing Michael Fehrenbach Alaska, Fairbanks Jr. 4.00 Mechanical Engineering 2015-16
Beach Volleyball Kate Spieler Hawaii Sr. 4.00 Accounting 2015-16
Women’s Bowling Janine Kuwahara Sam Houston State Sr. 4.00 Accounting 2015-16
Men’s and Women’s Fencing Julia Garcia NJIT So. 4.00 Business 2015-16
Women’s Gymnastics Lauren Beers Alabama Sr. 4.00 Exercise Science 2015-16
Men’s Gymnastics Yaroslav Pochinka Minnesota So. 3.926 Neuroscience 2015-16
Men’s Golf Stephen Behr, Jr. Clemson Sr. 3.93 Financial Management 2015-16
Women’s Golf Laura Lonardi Baylor Sr. 3.96 Mathematics and Statistics 2015-16
Men’s Ice Hockey Gabe Levin Denver Sr. 3.961 Finance 2015-16
Women’s Ice Hockey Annie Pankowski Wisconsin So. 3.857 Zoology 2015-16
Men’s Lacrosse Chris Myers Loyola Maryland Jr. 3.915 Business Administration 2015-16
Women’s Lacrosse Zoe Stukenberg Maryland Jr. 4.00 Biological Sciences 2015-16
Women’s Rowing Kinsey Vear Michigan Jr. 3.965 Evolutionary Anthropology 2015-16
Softball Kasey Cooper Auburn Jr. 4.00 Mechanical Engineering 2015-16
Men’s Swimming and Diving Nathan Lile Gardner-Webb Sr. 4.00 Computer Science 2015-16
Women’s Swimming and Diving Danielle Galyer Kentucky Jr. 4.00 Political Science 2015-16
Men’s Tennis Rishab Agarwal Mississippi State Jr. 4.00 Business Information 2015-16
Women’s Tennis Aldila Sutjiadi Kentucky Jr. 4.00 Economics 2015-16
Men’s Outdoor Track and Field Jan-Louw Kotze South Alabama Sr. 4.00 Exercise Science and Psychology 2015-16
Women’s Outdoor Track and Field Kinsey Gomez Idaho Sr. 4.00 General Studies 2015-16
Men’s Volleyball Michael Hatch Brigham Young Sr. 4.00 Business 2015-16
Wrestling Clay Ream North Dakota State So. 4.00 Biochemistry and Molecular Biology 2015-16
Baseball Tyler Floyd Texas Tech Sr. 4.00 Exercise Sport Science and Personal Financial Planning 2015-16
Men's Cross Country Christian Liddell Oklahoma State So. 4.00 Biochemistry and Molecular Biology 2016-17
Women's Cross Country Bella Burda Villanova So. 4.00 Biology 2016-17
Field Hockey Ellen Dobrijevic Princeton Sr. 3.90 Chemical and Biological Engineering 2016-17
Football Hunter Wells Youngstown State Jr. 3.65 Business 2016-17
Men's Soccer Alex Comsia North Carolina So. 3.98 Business Administration 2016-17
Women's Soccer Frances Reuland North Carolina Jr. 4.00 Enviromental Sciences 2016-17
Men's Water Polo Mihajlo Milicevic Southern California Sr. 3.71 Business 2016-17
Women's Volleyball Sydney Townsend Nebraska Sr. 3.84 Biochemistry 2016-17
Men's Basketball Nigel Williams-Goss Gonzaga Jr. 3.84 Psychology 2016-17
Women's Basketball Brittany McPhee Stanford Jr. 3.73 Human Biology 2016-17
Men's Indoor Track and Field Adrian Valles Cincinnati Sr. 3.97 Industrial Management 2016-17
Women's Indoor Track and Field Lexi Weeks Arkansas So. 4.00 Biochemistry 2016-17
Men's Swimming and Diving Patrick Ransford Michigan Jr. 4.00 Mechanical Engineering 2016-17
Women's Swimming and Diving Danielle Galyer Kentucky Sr. 4.00 Political Science and Psychology 2016-17
Wrestling Clay Ream North Dakota St. Jr. 4.00 Biochemistry and Molecular Biology 2016-17
Men's and Women's Fencing Helen Sakharova MIT So. 4.00 Computer Science and Molecular Biology 2016-17
Men's and Women's Rifle Elizabeth Gratz West Virginia Sr. 4.00 Marketing 2016-17
Men's and Women's Skiing Adam Martin Northern Michigan Sr. 4.00 Computer Science 2016-17
Women's Bowling Janine Kuwahara Sam Houston St. Sr. 4.00 Accounting and Economics 2016-17
Men's Ice Hockey Thomas Aiken Harvard Jr. 3.801 Economics 2016-17
Women's Ice Hockey Anna Barlow Minnesota So. 3.922 Biology, Society and Environment 2016-17
Men's Gymnastics Noah Roberson Penn State So. 4.00 Biomedical and Mechanical Engineering 2016-17
Women's Gymnastics Alex McMurty Florida Jr. 4.00 Applied Physiology and Kinesiology 2016-17
Men's Volleyball Christian Blough Ohio State Sr. 3.978 Biomedical Engineering 2016-17
Baseball Colby Fitch Louisville Jr. 3.74 Exercise Science 2016-17
Beach Volleyball Kobi Pekich Long Beach St. Sr. 4.00 Teacher Education 2016-17
Men's Golf Sam Uhland Jacksonville So. 4.00 Accounting 2016-17
Women's Golf Marisa Messana Clemson Jr. 4.00 Communications 2016-17
Men's Lacrosse Colton Jackson Denver Jr. 3.88 Accounting 2016-17
Women's Lacrosse Zoe Stukenberg Maryland Sr. 4.00 Biological Sciences 2016-17
Women's Rowing Paige Danielson Washington St. So. 4.00 Electrical Engineering 2016-17
Softball Layna Savoie LSU Sr. 3.95 Psychology 2016-17
Men's Tennis Jimmy Bendeck Baylor So. 3.962 Finance 2016-17
Women's Tennis Josie Kuhlman Florida Jr. 4.00 Public Relations 2016-17
Men's Outdoor Track and Field Drew Wiseman Nebraska Sr. 3.97 Electrical Engineering 2016-17
Women's Outdoor Track and Field Victoria Weeks Arkansas So. 4.00 Chemistry 2016-17
Women's Water Polo Allie Loomis UC Irvine Sr. 3.918 Business Administration 2016-17
Men's Cross Country Noah Gade Oklahoma State Senior 4.00 Chemical Engineering 2017-18
Women's Cross Country Allie Ostrander Boise State Junior 4.00 Kinesiology 2017-18
Field Hockey Ashley Rich Connecticut Junior 3.985 Nursing 2017-18
Football Daniel Polansky North Dakota State Senior 4.00 Electrical Engineering 2017-18
Men's Soccer Jack Griffith Indiana Junior 3.78 Business, Finance and Analytics 2017-18
Women's Soccer Michelle Xiao Stanford Junior 3.985 Biomechnical Engineering 2017-18
Men's Water Polo Andrea De Nardi Pacific (CA) Sophomore 4.00 Engineering Management 2017-18
Women's Volleyball Sydney Townsend Nebraska Senior 3.83 Biochemistry 2017-18
Men's Basketball Matthew Kennedy Villanova Senior 3.897 Finance 2017-18
Women's Basketball Jordan Danberry Mississippi State Senior 3.86 Business Economics 2017-18
Men's Indoor Track and Field Adrian Valles Cincinnati Junior 4.00 Business Industrial Management 2017-18
Women's Indoor Track and Field Alexis Jacobus Arkansas Junior 4.00 Chemistry 2017-18
Men's Swimming and Diving Patrick Ransford Michigan Senior 4.00 Mechanical engineering 2017-18
Women's Swimming and Diving Alicia Finnigan Liberty Junior 4.00 Interdisciplinary Studies 2017-18
Wrestling Clay Ream North Dakota State Senior 3.977 Biochemistry and Molecular Biology 2017-18
Men's and Women's Fencing Malia Hee Temple Sophomore 4.00 Advertising 2017-18
Men's and Women's Rifle Elizabeth Gratz West Virginia Senior 4.00 Marketing 2017-18
Men's and Women's Skiing Julie Flo Mohagen Utah Junior 4.00 Finance 2017-18
Women's Bowling Kristin Quah Vanderbilt Junior 3.953 Biomedical and electrical engineering 2017-18
Men's Ice Hockey Sean Romeo Ohio State Junior 3.728 Finance and Accouting 2017-18
Women's Ice Hockey Jacyn Reeves Ohio State Junior 3.895 Human Development and Family Science 2017-18
Men's Gymnastics Noah Roberson Penn State Senior 4.00 Biomedical engineering 2017-18
Women's Gymnastics Danielle Breen Nebraska Senior 4.00 Accounting 2017-18
Men's Volleyball Miki Jauhiainen Brigham Young Sophomore 4.00 Computer Science 2017-18
Baseball Evan Lee Arkansas Sophomore 4.00 Recreation and Sport Management 2017-18
Beach Volleyball Anabela Sataric Florida International Senior 3.90 International Business 2017-18
Men's Golf Colin Kober Baylor Sophomore 4.00 Accounting 2017-18
Women's Golf Roberta Liti Arizona State Senior 4.00 Business Management 2017-18
Men's Lacrosse Josh Egan Albany (NY) Senior 3.96 Business Administration 2017-18
Women's Lacrosse Elena Romesburg James Madison Senior 3.88 History 2017-18
Women's Rowing Paige Danielson Washington State Junior 4.00 Electrical Engineering 2017-18
Softball Tessa Daniels Florida State Junior 3.91 English Education 2017-18
Men's Tennis Noe Khlif Illinois Sophomore 3.97 Accounting 2017-18
Women's Tennis Lily Miyazaki Oklahoma Senior 4.00 Mathematics 2017-18
Men's Outdoor Track and Field Nathan Hite Texas AandM Junior 3.971 Mechanical engineering 2017-18
Women's Outdoor Track and Field Victoria Hoggard Arkansas Junior 4.00 Biochemistry 2017-18
Women's Water Polo Viktoria Tamas Pacific (CA) Sophomore 4.00 Business Administration 2017-18
Men's Cross Country Christopher Henry Wyoming Junior 4.00 Molecular Biology 2018-19
Women's Cross Country Taylor Knibb Cornell Junior 4.00 Psychology 2018-19
Field Hockey Hannah Bond Maryland Sophomore 3.89 Psychology 2018-19
Football Ben Ellefson North Dakota State Junior 3.941 Sport Management 2018-19
Men's Soccer Matthew DiRosa Maryland Sophomore 3.967 Information Systems 2018-19
Women's Soccer Gabby Carle Florida State Sophomore 4.00 exercise physiology 2018-19
Women's Volleyball Michaela Keefe Stanford Junior 3.936 Political Science 2018-19
Men's Water Polo Blake Parrish Stanford Senior 3.876 Computer Science 2018-19
NC Skiing Casey Wright Alaska Anchorage Senior 4.000 Health Science 2018-19
NC Rifle Meike Drewell Murray State Junior 4.000 Business Administration 2018-19
Men's Indoor Track and Field Nathan Hite Texas AandM Senior 3.970 Mechanical Engineering 2018-19
Women's Indoor Track and Field Allie Ostrander Boise State Junior 4.000 Kinesiology 2018-19
Wrestling Matthew Findlay Utah Valley Sophomore 3.940 Biology 2018-19
Women's Swimming and Diving Asia Seidt Kentucky Junior 4.000 Kinesiology 2018-19
Women's Ice Hockey Breanna Blesi Wisconsin Sophomore 3.960 Chemical Engineering 2018-19
Fencing Lucas Orts Stanford Sophomore 3.970 Electrical Engineering 2018-19
Men's Swimming and Diving Joey Reilman Tennessee Senior 3.940 Industrial Engineering 2018-19
Men's Basketball Davide Moretti Texas Tech Sophomore 3.710 Human Sciences 2018-19
Women's Basketball Lauren Cox Baylor junior NaN Communications 2018-19
Women's Basketball Nicole Benz Notre Dame Sophomore 4.000 Computer Science 2018-19
Men's Ice Hockey Erich Fear Denver Junior 3.970 Finance 2018-19
Women's Bowling Kristin Quah Vanderbilt Senior 3.970 Electrical and Biomedical Engineering 2018-19
Women's Gymnastics Shannon McNatt Utah Senior 3.992 Quantitative analysis 2018-19
Men's Gymnastics Noah Roberson Penn State Senior 4.000 Biomedical and Mechanical Engineering 2018-19
Men's Volleyball Grant Holve Lewis Sophomore 3.990 Aviation Administration 2018-19
Beach Volleyball Maddie Dilfer Pepperdine Senior 3.890 Sport Administration 2018-19
Women's Water Polo Viktoria Tamas Pacific (CA) Junior 4.000 Business Administration 2018-19
Women's Golf Linette Holmslykke Murray State Senior 3.960 Finance 2018-19
Men's Tennis Johnny Goodwin Texas Senior 3.933 Humanities and Government 2018-19
Women's Tennis Sofia Blanco Oklahoma State Senior 4.000 Psychology 2018-19
Men's Golf Colin Kober Baylor Junior 4.000 Accounting 2018-19
Women's Lacrosse Sara Szynal Northwestern Junior 3.990 Social Policy 2018-19
Men's Lacrosse Brendan Rooney Yale Senior 3.900 Molecular, Cellular and Developmental Biology 2018-19
Softball Kaylee Tow Alabama Sophomore 3.984 Marketing 2018-19
Women's Rowing Annika Hoffmann Michigan Sophomore 4.000 Political Science and Comparative literature 2018-19
Men's Outdoor Track and Field John Winn Arkansas Senior 3.943 Kinesiology 2018-19
Women's Outdoor Track and Field Lexi Jacobus Arkansas Senior 4.000 Chemistry and Biochemistry 2018-19
Baseball Braxton Fulford Texas Tech Sophomore 3.940 Finance 2018-19
Men's Cross Country Christopher Henry Wyoming Senior 4.000 Molecular Biology and Physiology 2019-20
Women's Cross Country Anna Juul Harvard Junior 4.000 Comparative Study of Relgion 2019-20
Field Hockey Abby Pitcairn North Carolina Sophomore 3.856 Biology 2019-20
Football Jackson Hankey North Dakota State Sophomore 4.000 Agricultural Economics 2019-20
Men's Soccer Andrew Thomas Stanford Sophomore 3.935 Engineering 2019-20
Women's Soccer Natalie Chandler North Carolina Junior 4.000 Health Policy and Management 2019-20
Women's Volleyball Meghan McClure Stanford Junior 3.965 Science, Technology and Society 2019-20
Men's Water Polo Andrea de Nardi Pacific (CA) Senior 4.000 Engineering Management 2019-20
Men’s Indoor Track and Field Mick Stanovsek Washington Sr. 3.85 Cinema and Media Studies 2019-20
Women’s Indoor Track and Field Millie Howard Temple Sr. 3.98 Economics 2019-20
Men’s and Women’s Rifle Meike Drewell Murray State Sr. 4.0 Business Administration 2019-20
Men’s and Women’s Skiing Amanda Kautzer Michigan Tech Sr. 4.0 Biomedical Engineering 2019-20

Malina Howard of University of Maryland wins Elite 89™ Award for 2015 Division I Women’s Basketball Championship

Malina Howard, a junior at the University of Maryland, is the recipient of the Elite 89 award for the 2015 NCAA Division I Women’s Basketball Championship. The Elite 89 award, founded by the NCAA, recognizes the true essence of the student...

Colby Wollenman of Michigan State University wins Elite 89™ Award for Division I Men’s Basketball Championship

Colby Wollenman, a junior at Michigan State University, is the recipient of the Elite 89 award for the 2015 NCAA Division I Men’s Basketball Championship.

Fall championships – the pursuit of excellence

The NCAA hosts 89 championships across 23 sports each year – 22 of which take place during the fall. From national office staff members to committee members and volunteers, many hands go into making championship events a success.

Pages

Subscribe to RSS - Elite 90