You are here

Elite 90 All-Time Winners - Division III

Division I Division II Division III

Click on a heading below to sort the table

Sport Name Institution Year GPA Major Winning Year
Men's Cross Country Chris Platano Willamette Sr. 4 Economics 2009-10
Women's Cross Country Katelyn Meger St. Scholastica Sr. 4.000 Nursing and Psychology 2009-10
Field Hockey Sarah Cannon Tufts So. 4.000 Mathematics 2009-10
Football Jay Carpenter Mount Union Sr. 3.915 Biology 2009-10
Men's Soccer Nick Pugliese Williams So. 4.000 Political Science 2009-10
Women's Soccer Molly Bletz Messiah Jr. 4.000 Biology 2009-10
Women's Volleyball Stephanie Strauss Juniata Jr. 4.000 Business Administration 2009-10
Men's Basketball Kevin Voelkel Randolph-Macon Jr. 3.630 Business/Economics 2009-10
Women's Basketball Zoe Unruh Washington-St. Louis Sr. 3.880 Environmental Studies 2009-10
Men's Hockey Igor Martinez Norwich Jr. 4.000 Civil Engineering 2009-10
Women's Hockey Nara Higano Gustavus Adolphus So. 4.000 Physics 2009-10
Men's Swimming and Diving Kellen Beckwith Olivet College Jr. 4.000 Mathematics 2009-10
Women's Swimming and Diving Tessa Dover Claremont-M-S Jr. 4.000 Psychology and Legal Studies 2009-10
Men's Indoor Track and Field Bobby Torphy Muhlenberg Jr. 4.000 Biochemistry 2009-10
Women's Indoor Track and Field Liz Phillips Washington-St. Louis Jr. 4.000 Biomedical Engineering 2009-10
Wrestling Adam Weber Wartburg Jr. 3.960 Business Administration 2009-10
Baseball Nathan James Heidelberg Sr. 3.919 Athletic Training 2009-10
Men's Golf Jordan Millice Wittenberg So. 4.000 Political Science 2009-10
Women's Golf Kathryn Hauff College of St. Benedict So. 3.950 Political Science 2009-10
Men's Lacrosse Sean Hickey Salisbury So. 3.571 Finance 2009-10
Women's Lacrosse Nicole Ditillo Gettysburg Sr. 3.969 Psychology and English 2009-10
Women's Rowing Liz Zhu Williams Jr. 3.900 Economics and Religion 2009-10
Softball Kelsey Kittleson Luther Jr. 4.000 Biology 2009-10
Men's Tennis Isaac Stein Washington-St. Louis Jr. 3.970 Biology 2009-10
Women's Tennis Melissa Oosterhouse Calvin Jr. 4.000 Biology 2009-10
Men's Outdoor Track and Field Kevin Janata Nebraska Wesleyan Jr. 3.850 History 2009-10
Women's Outdoor Track and Field Christina Rhodes Bridgewater College (Va.) Sr. 4.000 Liberal Studies 2009-10
Men's Cross Country Bobby Torphy Muhlenberg College Sr. 4.000 Biochemistry 2010-11
Women's Cross Country Katie Williams Whitworth University Sr. 4.000 Peace Studies & Spanish 2010-11
Field Hockey Emily Hursh Messiah College So. 4.000 Elementary Education 2010-11
Football Jared Kiesow Wisconsin-Whitewater Jr. 3.878 Elementary Education 2010-11
Men's Soccer Michael Gale Bowdoin College So. 3.925 Undeclared 2010-11
Women's Soccer Sarah Stansell Hardin-Simmons College Sr. 4.000 Finance & Accounting 2010-11
Women's Volleyball Kia Johnson University of St. Thomas (Minnesota) So. 3.960 Biology 2010-11
Men's Basketball Sean Hoffmann Williams So. 3.779 Political Science 2010-11
Women's Basketball Dani Hoover Wash. St. Louis Jr. 4.000 Systems Science and Engineering 2010-11
Men's Hockey Alex DuBois Norwich So. 3.964 Management 2010-11
Women's Hockey Sara Yungner Gustavus Adolphus Sr. 3.958 Biology 2010-11
Men's Swimming and Diving Kellen Beckwith Olivet Sr. 4.000 Mathematics 2010-11
Women's Swimming and Diving Tessa Dover Claremont-Mudd Scripps College Sr. 4.000 Psychology/Legal Studies 2010-11
Men's Indoor Track and Field Kyle Hannon MIT So. 4.000 Electrical Engineering and Computer Science 2010-11
Women's Indoor Track and Field Liz Phillips Washington Univ. in St. Louis Jr. 4.000 Biomedical Engineering 2010-11
Wrestling Chris Sandy Saint John's Sr. 3.986 History/Pre-Law 2010-11
Baseball Michael Dirkx Buena Vista University Jr. 4.000 Biology 2010-11
Men's Golf Jordan Millice Wittenberg Jr. 3.911 Business Management 2010-11
Women's Golf Melanie Walsh Washington in St. Louis So. 4.000 English 2010-11
Men's Lacrosse DJ Hessler Tufts Sr. 3.49 Biomedical Engineering 2010-11
Women's Lacrosse Lindsay Menton Gettysburg College So. 3.771 Sociology 2010-11
Women's Rowing Abigail Jamiel Ithaca Sr. 3.921 Art History 2010-11
Softball Kelsey Kittleson Luther Jr. 4.000 Biology 2010-11
Men's Tennis Bryan Chow Williams College So. 4.000 Political Science 2010-11
Women's Tennis Carolyn Warren Johns Hopkins University Sr. 4.000 International Studies 2010-11
Men's Outdoor Track and Field Vladimir Sobes MIT Sr. 4.000 Nuclear Science and Engineering 2010-11
Women's Outdoor Track and Field Christina L. Rhodes Bridgewater College Sr. 4.000 Liberal Studies 2010-11
Men's Cross Country John DeWitt Wisconsin-Oshkosh Jr. 4.000 Secondary Education (Mathematics) 2011-12
Women's Cross Country Liz Phillips Washington University in St. Louis Sr. 4.000 Biomedical Engineering 2011-12
Field Hockey Meredith Jeffries TCNJ Jr. 3.875 Deaf and Hard of Hearing/Elementary Education 2011-12
Football Jared Kiesow Wisconsin-Whitewater Sr. 3.894 Elementary Education 2011-12
Men's Soccer Brad Wassink Calvin Sr. 3.949 English and Political Science 2011-12
Women's Soccer Jessica Tarantino William Smith Sr. 4.000 Economics and Mathematics 2011-12
Women's Volleyball Tessa Smolinski Springfield So. 4.000 Communication Disorders 2011-12
Men's Basketball Nick Anderson Illinois Wesleyan So. 3.975 Accounting 2011-12
Women's Basketball Lexi Baltes Illinois Wesleyan So. 3.877 English 2011-12
Men's Hockey Igor Martinez Norwich Sr. 3.850 Civil Engineering 2011-12
Women's Hockey Marah Sobczak Gustavus Adolphus Jr. 3.858 Physics 2011-12
Men's Swimming and Diving Joseph Huyett Stevens Institute of Technology So. 4.000 Mechanical Engineering 2011-12
Women's Swimming and Diving Chelsea Wiese Hope College Sr. 4.000 Public Accounting 2011-12
Men's Indoor Track and Field Kyle Hannon MIT Jr. 3.920 Electrical Engineering and Computer Science 2011-12
Women's Indoor Track and Field Lauren Kuntz MIT Jr. 4.000 Mechanical Engineering, Physics 2011-12
Wrestling Anthony Valek Augsburg College Sr. 3.870 Accounting and Management 2011-12
Baseball Zachary Badanes SUNY Cortland Jr. 3.893 Biology 2011-12
Men's Golf Michael Mortensen St. Thomas (Minn.) Jr. 3.935 Actuarial Science 2011-12
Women's Golf Vanessa Kleckner St. Olaf Sr. 3.980 Biology 2011-12
Men's Lacrosse Michael Tota Cortland State Sr. 3.951 Business Economics 2011-12
Women's Lacrosse Jamie Flood Cortland State Jr. 3.840 Kinesiology 2011-12
Women's Rowing Sarah Jane Otey Coast Guard Sr. 3.973 Marine and Environmental Studies 2011-12
Softball Kelsey Kittleson Luther Sr. 4.000 Biology 2011-12
Men's Tennis Bryan Chow Williams College Jr. 3.938 Classics and Biology 2011-12
Women's Tennis Nandita Krishnan Johns Hopkins University Jr. 3.860 Public Health 2011-12
Men's Outdoor Track and Field Timothy Layng Moravian College Sr. 3.956 Biology 2011-12
Women's Outdoor Track and Field Jaela Dinsmore Williamette University Sr. 3.989 Latin American Studies/Spanish 2011-12
Men's Volleyball Steven Coniglio Baruch So. 3.897 Actuarial Science 2011-12
Men's Cross Country John Dewitt UW Oshkosh Sr. 4.000 Secondary Education and Math 2012-13
Women's Cross Country Dacie Manion MIT So. 4.000 Mechanical Engineering 2012-13
Field Hockey Abby Erler Montclair State University So. 4.000 Business Administration 2012-13
Football Keegan Bragg St. Thomas (Minnesota) Jr. 3.982 Mechanical Engineering 2012-13
Men's Soccer Matt Fleming Ohio Northern Jr. 3.810 International Business and Spanish 2012-13
Women's Soccer Erin Roberts Misericordia So. 4.000 Speech Language Pathology 2012-13
Women's Volleyball Kia Johnson St. Thomas (Minn.) Sr. 3.961 Biology 2012-13
Men's Basketball Kainon Irons Mary Hardin-Baylor So. 3.902 Engineering Science 2012-13
Women's Basketball Hannah Lukemeyer DePauw So. 3.973 Kinesiology 2012-13
Men's Hockey Nicholas Poulin Norwich Jr. 3.946 Management 2012-13
Women's Hockey Carolyn Draayer Gustavus Adolphus So. 3.972 Communication Studies 2012-13
Men's Swimming and Diving Eric Hallman University of Chicago Jr. 3.978 Math & Linguinstics 2012-13
Women's Swimming and Diving Alex Ladd Johns Hopkins Jr. 3.970 Mollecular and Cellular Biology 2012-13
Men's Indoor Track and Field Jared Denu UW Whitewater So. 3.855 Accounting 2012-13
Women's Indoor Track and Field Erin Schoenfelder UW Eau Claire Sr. 3.981 Elementary Education 2012-13
Wrestling Cody Lovejoy Ohio Northern So. 4.000 Pharmacy 2012-13
Baseball Brad Stroik Wis.-Stevens Point Jr. 3.950 Biology, Bio-Chemistry and Pre-Med 2012-13
Men's Golf Tim Vollaro Springfield Sr. 3.961 Biology 2012-13
Women's Golf Melanie Walsh Wash U In St. Louis Sr. 3.980 English Literature 2012-13
Men's Lacrosse Pat MacMullan RIT So. 3.910 Biomedical Sciences 2012-13
Women's Lacrosse Alice Pfeifer Middlebury Sr. 3.770 English 2012-13
Women's Rowing Lindsay Beatty Ithaca Jr. 3.945 Clinical Health Studies 2012-13
Softball Jordan Overland Central (Iowa) Jr. 3.967 Exercise Science and Health 2012-13
Men's Tennis Tim Noack Wash U In St. Louis Jr. 3.970 Chemical Engineering 2012-13
Women's Tennis Katie Cecil Carnegie Mellon Jr. 4.000 Biological Science 2012-13
Men's Outdoor Track and Field Daniel Bonthius Wartburg So. 4 Biology 2012-13
Women's Outdoor Track and Field Erin Plews-Ogan Wooster Sr. 4 Anthropology 2012-13
Men's Volleyball Steven Coniglio Baruch Jr. 3.928 Actuarial Science 2012-13
Men's Cross Country Nathan Rosenbaum Ohio Northern Jr. 4.000 Mechanical Engineering 2013-14
Women's Cross Country Michelle Kerr Hope So. 4.000 Nursing 2013-14
Field Hockey Haley Quillen Salisbury Sr. 3.932 Mathematics 2013-14
Football Hank Spencer Mount Union So. 4.000 Computer Science 2013-14
Men's Soccer Nathan Eagan Messiah So. 4.000 Marketing 2013-14
Women's Soccer Emily Jorgens Trinity (Texas) Jr. 4.000 Business Administration 2013-14
Women's Volleyball Jayne Kessel Hope So. 4.000 Chemistry 2013-14
Men's Basketball Nick Anderson Illinois Wesleyan Sr. 3.970 Business 2013-14
Women's Basketball Heather Johns Whitman Jr. 3.900 Biophysics, Biochemistry and Molecular Biology 2013-14
Men's Hockey Brandon Jaeger Wisconsin Stevens Point Jr. 3.970 Accounting and Business Administration 2013-14
Women's Hockey Bridget Balisy Plattsburgh State So. 3.980 Accounting and Business Administration 2013-14
Men's Swimming and Diving Jacob Tamposi Williams So. 3.973 Math and Economics 2013-14
Women's Swimming and Diving Haley Townsend Kenyon So. 4.000 International Studies 2013-14
Men's Indoor Track and Field Brock Taute Nebraska Wesleyan Jr. 3.980 Physics 2013-14
Women's Indoor Track and Field Lauren Rice Augsburg Sr. 4.000 Communication Studies 2013-14
Wrestling Cody Lovejoy Ohio Northern Jr. 3.988 Pharmacy 2013-14
Baseball Dan Fein Salisbury Jr. 4.000 Math 2013-14
Men's Golf Drake Decker Monmouth (Illinois) So. 4.000 Business and Economics 2013-14
Women's Golf Rebecca Studin Cortland State Sr. 3.970 Sport Management and Science 2013-14
Men's Lacrosse Tim Stone Salisbury Sr. 3.830 Exercise Science 2013-14
Women's Lacrosse Anna Sparr Salisbury Sr. 3.853 Exercise Science 2013-14
Women's Rowing Brianne Wiemann Wesleyan (CT) Jr. 4.000 Biology 2013-14
Softball Kelly McGrail Wisconsin Whitewater Sr. 3.980 Special Education 2013-14
Men's Tennis Derek Reinbold Case Western Reserve Sr. 4.000 Poly Science, Art History and International Studies 2013-14
Women's Tennis Katie Cecil Carnegie Mellon Sr. 4.000 Biological Sciences 2013-14
Men's Outdoor Track and Field Jordan Carpenter Wisconsin Oshkosh Jr. 4.000 Economics 2013-14
Women's Outdoor Track and Field Elizabeth Weiers Gustavus Adolphus Jr. 4.000 English 2013-14
Men's Volleyball Alexander Carpenter Stevens Tech So. 3.923 Engineering 2013-14
Men's Cross Country Brian Anderson Saint Thomas Minnesota Sr. 4.000 Accounting 2014-15
Women's Cross Country Miranda Stockton Mount Union Sr. 4.000 History 2014-15
  Abby Bullmore Wheaton (Ill.) Sr. 4.000 Spanish 2014-15
Field Hockey Breck Sullivan Salisbury Jr. 3.930 Environmental Studies 2014-15
Football Hank Spencer Mount Union Sr. 3.985 Computer Science 2014-15
Men's Soccer Jordan Golz Wheaton (Ill.) Sr. 3.985 Economics 2014-15
Women's Soccer Samantha Bagherpour Lynchburg College So. 4.000 Business Adminstration 2014-15
Women's Volleyball Jayne Kessel Hope Sr. 4.000 Chemistry 2014-15
Men's Basketball Cade Untiedt Wisconsin-Stevens Point So. 3.930 Computer Information Systems 2014-15
Women's Basketball Sammy Naluai George Fox Jr. 3.797 Marketing and Business Management 2014-15
Men's Hockey Brandon Jaeger Wisconsin-Stevens Point Sr. 3.980 Accounting and Business Administration 2014-15
Women's Hockey Giovanna Senese Plattsburgh State Jr. 3.970 Math and Physics 2014-15
Men's Swimming and Diving Brett Stoughton Calvin So. 4.000 Business 2014-15
Women's Swimming and Diving Margaret Guo MIT Jr. 4.000 Electrical Engineering and Computer Science 2014-15
Men's Indoor Track and Field Daniel Bonthius Wartburg Sr. 4.000 Biology 2014-15
Women's Indoor Track and Field Amy Viti Misericordia Jr. 4.000 Speech Language Pathology 2014-15
Wrestling Daniel Del Gallo Southern Maine So. 4.000 Philosophy 2014-15
Baseball Dan Fein Salisbury Sr. 4.000 Mathematics and Secondary Education 2014-15
Men's Golf Alex Kapraun St. Thomas (MN) Sr. 3.975 Actuarial Science 2014-15
Women's Golf Emily Haas Stevenson So. 4.000 Fashion Merchandising 2014-15
Men's Lacrosse Ryan Connors Lynchburg College Jr. 3.922 Economics 2014-15
Women's Lacrosse Marilyn Farrell SUNY Cortland Sr. 3.806 Childhood Education and Environmental Studies 2014-15
Women's Rowing Madeleine Morrissette Washington College (MD) Jr. 3.959 Biology 2014-15
Softball Kenzie Schmoll Linfield So. 4.000 Computer Science 2014-15
Men's Tennis Matthew Heinrich Stevens Tech Jr. 4.000 Mechanical Engineering 2014-15
Women's Tennis Lindsey Liles Sewanee Jr. 4.000 Biology and English 2014-15
Men's Outdoor Track and Field Carrington Motley MIT Jr. 4.000 Mechanical Engineering 2014-15
Women's Outdoor Track and Field Elizabeth Weiers Gustavus Adolphus Sr. 4.000 English 2014-15
Men's Volleyball Alexander Carpenter Stevens Tech Jr. 3.963 Engineering 2014-15
Men's Cross Country Jordan Carpenter Wisconsin-Oshkosh Senior 4.000 Economics 2015-16
Women's Cross Country Michelle Kerr Hope Senior 4.000 Nursing 2015-16
Field Hockey Megan Keenan Ursinus Senior 3.870 Psychology 2015-16
Football Hank Spencer Mount Union Senior 3.987 Computer Science 2015-16
Men's Soccer John Admiraal Calvin Sophomore 3.882 Kinesiology 2015-16
Women's Soccer Kayla Deckert Messiah Junior 3.910 Education 2015-16
Women's Volleyball Lauren Petrisin Hendrix Sophomore 4.000 Health Science 2015-16
Men’s Indoor Track and Field Zach Frey Loras College Sr. 3.984 Finance and Accounting 2015-16
Women’s Indoor Track and Field Amy Viti Misericordia University Sr. 4.00 Speech Language Pathology 2015-16
Men’s Swimming and Diving Brad Brooks McDaniel Sr. 4.00 Exercise Science 2015-16
Women’s Swimming and Diving Rachel Treadway Wisconsin-Eau Claire Sr. 4.00 Accounting 2015-16
Wrestling Daniel del Gallo Southern Maine Jr. 3.956 Philosophy 2015-16
Men’s Basketball Tim Reamer Benedictine (IL) Sr. 3.879 Physical Education 2015-16
Women’s Basketball Kelly McDonald Thomas More Jr. 3.839 Elementary Education 2015-16
Men’s Ice Hockey Evan Dixon Wisconsin-Stevens Point Sr. 3.97 Business Administration and Finance 2015-16
Women’s Ice Hockey Giovanna Senese Plattsburgh State Sr. 3.98 Physics and Mathematics 2015-16
Baseball Kyle Monk Emory Jr. 3.96 Quantitative Science 2015-16
Men’s Golf Luke Farley Washington & Lee So. 3.958 Mathematics 2015-16
Women’s Golf Emily Haas Stevenson Jr. 4.00 Fashion Merchandising 2015-16
Men’s Lacrosse Tyler Olney Tufts Jr. 3.85 Mechanical Engineering 2015-16
Women’s Lacrosse Evie Keating Middlebury So. 3.79 Conservation Biology 2015-16
Women’s Rowing Sydney Otey Pacific Lutheran Jr. 4.00 Hispanic Studies and Sociology 2015-16
Softball Amanda Lack Illinois Wesleyan So. 4.00 Psychology 2015-16
Men’s Tennis Matthew Heinrich Stevens Tech Sr. 4.00 Mechanical Engineering 2015-16
Women’s Tennis Brooke Donnelly Washington & Lee Jr. 4.00 Accounting 2015-16
Men’s Outdoor Track and Field Austin Livingston St. Norbert Sr. 4.00 Biology 2015-16
Women’s Outdoor Track and Field Kaitlyn Arnold Alma Jr. 4.00 Integrative Physiology and Health Science 2015-16
Men’s Volleyball Kevin McCandless Rutgers-Newark Sr. 3.953 Computer Science 2015-16
Men's Cross Country Sam Merriman Case Western Reserve Jr. 4.00 Engineering Physics 2016-17
Women's Cross Country Kaitlyn Arnold Alma Sr. 4.00 Integrative Physiology and Health Science 2016-17
Field Hockey Nicole Lindner Salisbury Jr. 4.00 Exercise Science 2016-17
Football Zane Boles Mary Hardin-Baylor So. 4.00 Physical Therapy 2016-17
Men's Soccer Andrew Stuempfig St. Thomas (MN) So. 4.00 Mechanical Engineering 2016-17
Women's Soccer Kayla Deckert Messiah Sr. 3.97 Education 2016-17
Women's Volleyball Alyssa Scholten Calvin Jr. 4.00 Speech Pathology 2016-17
Men's Basketball Chris Lowry Babson Jr. 3.59 Business Administration 2016-17
Women's Basketball Paige Gernes St. Thomas (MN) Sr. 4.00 Biology 2016-17
Men's Ice Hockey Braeden Ostepchuk Norwich Jr. 4.00 Mechanical Engineering 2016-17
Women's Ice Hockey Carolyn Menges Norwich So. 3.90 Health Science 2016-17
Men's Indoor Track and Field Tobias Mullers Williams Jr. 3.90 Chemistry 2016-17
Women's Indoor Track and Field Katie Krick Neb. Wesleyan Sr. 4.00 Communications 2016-17
Men's Swimming and Diving Tim Petri WPI Sr. 4.00 Computer Science 2016-17
Women's Swimming and Diving Kaitlin Wingert Messiah Sr. 4.00 English 2016-17
Wrestling Adam Presler Concordia Moorhead Jr. 4.00 Mathematics Education 2016-17
Baseball Kevin Coppin Concordia Chicago Jr. 3.96 Accounting 2016-17
Men's Golf Mack Farley St. John's (MN) Sr. 3.96 Accounting and Economics 2016-17
Women's Golf Lauren Anderson Aurora So. 4.00 Marketing 2016-17
Men's Lacrosse John Hill RIT Sr. 3.99 Computer Technology 2016-17
Women's Lacrosse Abby Flagler TCNJ So. 3.86 Business and Marketing 2016-17
Women's Rowing Sydney Otey Pacific Lutheran Sr. 4.00 Hispanic Studies and Sociology 2016-17
Softball Amanda Lack Illinois Wesleyan Jr. 4.00 Psychology 2016-17
Men's Tennis Vlad Murad Colby Sr. 3.98 Computer Science and Math 2016-17
Women's Tennis Brooke Donnelly Washington & Lee Sr. 4.00 Accounting and Business Administration 2016-17
Men's Outdoor Track and Field Aidan Gilson MIT So. 4.00 Bioengineering 2016-17
Women's Outdoor Track and Field Maryann Gong MIT Sr. 4.00 Computer Science and Engineering 2016-17
Men's Volleyball Kyle Jasuta Springfield Jr. 3.96 Finance 2016-17