You are here

Elite 90 All-Time Winners - Division II

Division I Division II Division III

Click on a heading below to sort the table

Sport Name Institution Year GPA Major Winning Year
Men's Cross Country Michael McCampbell Southwest Baptist Sr. 3.963 Biology 2009-10
Women's Cross Country Suzie Strickler Seattle Pacific Sr. 4.000 Exercise Science 2009-10
Field Hockey Kristen Brooks Shippensburg Jr. 4.000 Marketing/International Management 2009-10
Football Alex Gilde Grand Valley State Sr. 4.000 Biomedical Science 2009-10
Men's Soccer Daniel St. Jacques Le Moyne Jr. 3.810 Communications 2009-10
Women's Soccer Natalja Stanski Grand Valley State Sr. 4.000 Biomedical Science 2009-10
Women's Volleyball Kyleigh Turner UIndy Sr. 4.000 Business Education 2009-10
Men's Basketball Joe Rocco Indiana (Pa.) Jr. 3.940 Biology/Pre-Med 2009-10
Women's Basketball Sarah Stream Michigan Tech Sr. 4.000 Exercise Science 2009-10
Men's Swimming and Diving Matthew Laschuk Wayne State (MI) So. 4.000 Chemistry 2009-10
Women's Swimming and Diving Angel Forsling Colorado Mines Sr. 4.000 Petroleum Engineering 2009-10
Men's Indoor Track and Field Aaron Swift Colorado Mines Sr. 3.828 Mechanical Engineering 2009-10
Women's Indoor Track and Field Marie Patton Colorado Mines Jr. 4.000 Engineering Physics 2009-10
Wrestling Cory Bloodgood Central Missouri Sr. 3.918 Finance 2009-10
Baseball Elias Tuma UC San Diego So. 3.938 Cognitive Science 2009-10
Men's Golf Daniel Stapff Barry So. 4.000 Finance 2009-10
Women's Golf Allison Tyler UIndy Jr. 4.000 Exercise Science 2009-10
Men's Lacrosse Mike Carboine Le Moyne So. 3.887 Biology 2009-10
Women's Lacrosse Kaurey Foley CW Post Sr. 3.957 Business Administration 2009-10
Women's Rowing Bethany Brun Mercyhurst Jr. 3.935 Religious Studies and Psychology 2009-10
Softball Kristina Susalla Wayne State (MI) So. 4.000 Psychology 2009-10
Men's Tennis Doug Hornak West Va. Wesleyan Jr. 4.000 Psychology 2009-10
Women's Tennis Christine Johnstone Lynn Sr. 4.000 Biology 2009-10
Men's Outdoor Track and Field Josh Wilks Seton Hill Jr. 3.968 Mathematics 2009-10
Women's Outdoor Track and Field Lauren Brown Winona State Sr. 4.000 Cell and Molecular Biology 2009-10
Men's Cross Country Matthew Braithwaite Augustana (SD) Sr. 4.000 Biology 2010-11
Women's Cross Country Victoria Kline Missouri Southern State Sr. 4.000 Education 2010-11
Field Hockey Kristen Brooks Shippensburg Sr. 3.971 Management 2010-11
Football Micah Davis Delta State Jr. 4.000 Chemistry 2010-11
Men's Soccer Vladimir Milosavljevic Dowling Jr. 4.000 Finance/Accounting 2010-11
Women's Soccer Kelly Guerin Saint Rose Sr. 3.920 Biology 2010-11
Women's Volleyball Grace Krauser Wingate So. 4.000 Sociology 2010-11
Men's Basketball Nicholas Trull Anderson (SC) Jr. 3.945 Kinesiology 2010-11
Women's Basketball Angela Guisfredi Michigan Tech Sr. 3.947 Exercise Science/Health & Physical Educaiton 2010-11
Men's Swimming and Diving Matthew Laschuk Wayne State (MI) Jr. 3.993 Chemistry 2010-11
Women's Swimming and Diving Tanya Sylvester Truman Sr. 4.000 Pre-Med 2010-11
Men's Indoor Track and Field Shawn Boss Central Missouri Jr. 4.000 Computer Information Systems 2010-11
Women's Indoor Track and Field Whitney Bishoff Anderson (SC) Jr. 4.000 Elementary Education 2010-11
Wrestling Jordan Larsen Colorado Mines Sr. 3.927 Civil Engineering 2010-11
Baseball Zach North West Florida Sr. 3.97 Communication Arts/Advertising 2010-11
Men's Golf D.J. Milligan Cal St. Monterey Bay Jr. 3.960 Business 2010-11
Women's Golf Marianne Andersson Florida Southern Sr. 4.000 Business Administration - Finance 2010-11
Men's Lacrosse Ian Wild Mercyhurst Jr. 3.905 Business Finance 2010-11
Women's Lacrosse Kristin Jones Adelphi Sr. 3.893 History 2010-11
Women's Rowing Bethany Brun Mercyhurst Sr. 3.963 Social Work and Psychology 2010-11
Softball Kendra Huettl Minnesota State Mankato Jr. 3.990 Pre-Nursing 2010-11
Men's Tennis Filip Cojbasic Columbus State Sr. 3.969 Business Administration 2010-11
Women's Tennis Kelly McBryan Indiana (PA) So. 4 Sports Administration 2010-11
Men's Outdoor Track and Field Brian Holik Angelo State Sr. 3.978 Exercise Science 2010-11
Women's Outdoor Track and Field Kristen McGlynn Adams State So. 4.000 English and Creative Writing 2010-11
Men's Cross Country Dalton Moberly Central Missouri Sr. 3.950 Social Studies 2011-12
Women's Cross Country Whitney Bishoff Anderson (SC) Sr. 4.0 Early Childhood Elementary Education 2011-12
Field Hockey Nancy Stehman West Chester So. 4 Special Education 2011-12
Football Eric Love Pittsburg State Sr. 3.6829 Construction Engineering Technology 2011-12
Men's Soccer Harald Gracholski Lynn Gr. 4.000 Business Administration 2011-12
Women's Soccer Megan Foster Cal St. Chico So. 3.942 Undeclared 2011-12
Women's Volleyball Kate Barton Cal St. San Bernardino Sr. 4.0 Business 2011-12
Men's Basketball Sean Lowry Stonehill Sr. 3.794 Marketing 2011-12
Women's Basketball Lisa Elmer Pittsburg State Jr. 4.000 Accounting 2011-12
Men's Swimming and Diving Kristian Krc Ouachita Baptist Sr. 4.000 Pre-engineering/Physics 2011-12
Women's Swimming and Diving Anna McIntyre Florida Southern Sr. 4.000 Pre-Med/Biology 2011-12
Men's Indoor Track and Field Shawn Boss Central Missouri Sr. 4.000 Computer Information Systems 2011-12
Women's Indoor Track and Field Shelby Janutol Ferris State Sr. 4.000 Biology 2011-12
Wrestling Cody Lensing Augustana (SD) Sr. 3.960 Biochemistry and Philosophy 2011-12
Baseball Benjamin Keller Minnesota State Mankato Sr. 4.000 Mechanical Engineering 2011-12
Men's Golf Daniel Stapff Barry Sr. 3.918 Finance 2011-12
Women's Golf Jenny Konop UIndy So. 3.932 Biology 2011-12
Men's Lacrosse Todd Nakasuji Limestone So. 4.000 Business 2011-12
Women's Lacrosse Liz Wilson West Chester So. 3.934 Special Education 2011-12
Women's Rowing Megan Northey Western Washington Sr. 3.92 Kinesiology 2011-12
Softball Brianna Hancock Valdosta State So. 3.950 Accounting and Finance 2011-12
Men's Tennis Ji Hoon Heo Hawaii Pacific So. 3.920 International Studies 2011-12
Women's Tennis Tabtip Louhabanjong Indiana (PA) So. 4 Foreign Language, Literatures and Linquistics 2011-12
Men's Outdoor Track and Field Dawson Vorderbruegge Cal St. Stansilaus Jr. 3.937 English 2011-12
Women's Outdoor Track and Field Kristen McGlynn Adams State College Jr. 4.000 English/Creative Writing 2011-12
Men's Cross Country Billy Brockmueller Sioux Falls Sr. 4.0 Applied Mathematics and Computer Science 2012-13
Women's Cross Country Lauryn Falcone Rollins Sr. 4.0 Biology 2012-13
Field Hockey Nancy Stehman West Chester Jr. 3.971 Middle Grades Education and Special Ed 2012-13
Football Justin Roberts Valdosta State Sr. 3.946 Business Management 2012-13
Men's Soccer Martin Wehlert Lynn Sr. 4.0 Business Administration 2012-13
Women's Soccer Kyra Meli Saint Rose So. 3.91 Forensic Psychology 2012-13
Women's Volleyball Grace Krauser Wingate Sr. 4.0 Sociology 2012-13
Men's Basketball Nicholas Kay Metro State So. 3.970 Biology 2012-13
Women's Basketball Kristen McMahon Dowling So. 4.000 Physical Education 2012-13
Men's Swimming and Diving Ivan Nechunaev Grand Canyon Jr. 3.981* Finance and Economics 2012-13
Men's Swimming and Diving Robbie Swan Florida Southern Jr. 4* Business 2012-13
Women's Swimming and Diving Molly Brown Drury Sr. 4.000 Elementary Education 2012-13
Men's Indoor Track and Field William Shell Southwest Baptist Jr. 4.000 Athletic training 2012-13
Women's Indoor Track and Field Madison Pines Northwood (MI) Sr. 4.000 Accounting 2012-13
Wrestling Chase Long Ohio Valley Jr. 3.865 Marketing 2012-13
Baseball Ben Keller Minnesota State Mankato Sr. 4.000 Mechanical Engineering 2012-13
Men's Golf Gary Buffington III West Florida So. 4.000 Accounting 2012-13
Women's Golf Holly James Ashland Sr. 4.000 Management Information Systems 2012-13
Men's Lacrosse Trevor Vargo Mercyhurst So. 3.954 Biology 2012-13
Women's Lacrosse Maia Czarnecki Limestone Jr. 4.000 Biology and Chemistry 2012-13
Women's Rowing Kelsey Obringer Nova Southeastern So. 3.94 Political Science 2012-13
Softball Bailey Vrazel Texas Woman's Jr. 4.000 Kinesiology 2012-13
Men's Tennis Ben Boesing Southern Indiana Sr. 3.889 Accounting 2012-13
Women's Tennis Andjela Panovski Southwest Baptist Jr. 3.985 Commerical Art 2012-13
Men's Outdoor Track and Field Chris DeWitt Incarnate Word So. 4* Business Administration 2012-13
Men's Outdoor Track and Field Clint Rosser UC San Diego Jr. 3.97* Environmental Engineering 2012-13
Women's Outdoor Track and Field Makayla McPhail Fort Hays State Jr. 4.000 Health and Human Performance 2012-13
Men's Cross Country Ben Barrows Central Missouri Sr. 4.0 Mathematics 2013-14
Women's Cross Country Emma Love West Texas A&M Jr. 4.0 Sports and Exercise Science 2013-14
Field Hockey Lucy Kauffman Shippensburg Jr. 3.925 Biology 2013-14
Football Trevor Adams Northwest Mo. St. Sr. 3.94 Biology and Psychology 2013-14
Men's Soccer Brad Campion Southern New Hampshire So. 3.968 History and Social Studies Education 2013-14
Women's Soccer Bryony Parker American International Sr. 3.99 Psychology and Communications 2013-14
Women's Volleyball Kara Pioske Concordia-St. Paul Sr. 3.99 Biology 2013-14
Men's Basketball Mitch McCarron Metro State Jr. 3.860 Human Performance and Sport 2013-14
Women's Basketball Maurissa Lester Limestone So. 4.000 Biology 2013-14
Men's Swimming and Diving Luke Calkins UC San Diego Sr. 3.947 Mechanical Engineering 2013-14
Women's Swimming and Diving Kristin Diemer Queens University (NC) Jr. 4.000 Finance 2013-14
Men's Indoor Track and Field Billy Brockmueller Sioux Falls Jr. 4.000 Accounting, Business and Computer Science 2013-14
Women's Indoor Track and Field Madison Pines Northwood (MI) Sr. 4.000 Accounting 2013-14
Wrestling Corbin Bennetts Western State So. 3.945 Biology 2013-14
Baseball Brad Wannemuehler Southern Indiana Sr. 3.860 Accounting and Professional Services 2013-14
Men's Golf Andrew Ward USC Aiken Jr. 3.914 Business Administration 2013-14
Women's Golf Ellen Chambers Lynn Sr. 4.000 International Relations 2013-14
Men's Lacrosse Todd Nakasuji Limestone Sr. 4.000 Business 2013-14
Women's Lacrosse Melissa Menchella Lindenwood (MO) Jr. 4.000 Physical Education 2013-14
Women's Rowing Emily Francis Mercyhurst Jr. 4.00 Public Health 2013-14
Softball Courtney Albritton Valdosta State Jr. 4.000 Education 2013-14
Men's Tennis Renato Lombardi Barry So. 3.940 Finance 2013-14
Women's Tennis Celina Goetti Hawaii Pacific Sr. 3.962 Travel Industry Management 2013-14
Men's Outdoor Track and Field William Shell Southwest Baptist Sr. 4 Athletic Training 2013-14
Women's Outdoor Track and Field Bri Leeper West Texas A&M So. 4.000 Mass Communications 2013-14
Men's Cross Country Billy Brockmueller Sioux Falls Sr. 4 Applied Mathematics and Computer Science 2014-15
Women's Cross Country BethAnne Davis Union (TN) Jr. 4.0 Nursing 2014-15
Field Hockey Margaret Thorwart Millersville So. 3.967 Communications 2014-15
Football Joseph Shultz Colorado State-Pueblo Jr. 3.919 Engineering 2014-15
Men's Soccer Conor Branson Charleston (WV) Jr. 3.97 Sports Administration 2014-15
Women's Soccer Samantha Collin Rollins So. 4.0 Physics 2014-15
Women's Volleyball Claire Sames Southwest Minnesota State Jr. 4.0 Biology and Chemistry 2014-15
Men's Basketball Tyler Logan Florida Southern Sr. 3.913 Human Movement and Performance 2014-15
Women's Basketball Jamie Johnson Lewis Jr. 4.000 Communication Studies 2014-15
Men's Swimming and Diving Soren Holm Wayne State (MI) So. 4.000 Biological Sciences 2014-15
Women's Swimming and Diving Kristin Day Clarion Sr. 4.000 Chemistry/Biochemistry 2014-15
Men's Indoor Track and Field Ethan Barnes Grand Valley State Sr. 3.888 Integrated Science 2014-15
Women's Indoor Track and Field Ewa Zaborowska Harding Sr. 4.000 Accounting 2014-15
Wrestling Corbin Bennetts Western State Jr. 3.957 Biology 2014-15
Baseball David Goggin Angelo State Jr. 3.970 Chemistry 2014-15
Men's Golf Ethan Peterson West Texas A&M Jr. 3.926 Finance 2014-15
Women's Golf Tavia Rutherford Sioux Falls Sr. 4.000 Psychology and Exercise Science 2014-15
Men's Lacrosse Cade Kelleher Le Moyne So. 3.482 Biology 2014-15
Women's Lacrosse Maggie Monnat Le Moyne Jr. 3.962 Biology 2014-15
Women's Rowing Mariah Smither Humboldt State Jr. 4.00 Biology 2014-15
Softball Haley Bashada California (PA) Jr. 4.000 Secondary Education 2014-15
Men's Tennis Diego Zegarra Lander Sr. 4.000 Business Administration 2014-15
Women's Tennis Linda Fritschken Barry Sr. 3.974 Public Relations 2014-15
Men's Outdoor Track and Field Jani Lane Michigan Tech Jr. 3.946 Mechanical Engineering 2014-15
Women's Outdoor Track and Field Bri Leeper West Texas A&M Jr. 4.000 Broadcasting 2014-15
Men's Cross Country Alex Hampel Indiana (PA) Sr. 4.00 Biology and Nursing 2015-16
Women's Cross Country Ewa Zaborowska Harding Sr. 4.00 Accounting 2015-16
Field Hockey Sydney McCarthy East Stroudsburg So. 4.00 Exercise Science 2015-16
Football Kevin Cook Shepherd Sr. 3.95 Business Administration 2015-16
Men's Soccer Conor Branson Charleston (WV) Sr. 3.975 Sports Administration 2015-16
Women's Soccer Nicole Corcione Columbus State Jr. 4.00 Nursing 2015-16
Men’s Indoor Track and Field Colin Pasque Southern Nazarene Jr. 3.96 Bio-Chemistry 2015-16
Women’s Indoor Track and Field Elizabeth Kiblinger Maryville (MO) Sr. 4.00 Early Childhood Education 2015-16
Men’s Swimming and Diving Michael Cohn UC San Diego Jr. 3.972 Music 2015-16
Women’s Swimming and Diving Nancy Claire Smith Carson-Newman Jr. 4.00 Biochemistry and Religion 2015-16
Baseball David Goggin Angelo State Sr. 3.975 Chemistry 2015-16
Men’s Basketball Evan French West Liberty So. 3.918 Exercise Physiology 2015-16
Women’s Basketball Allison Szabo Lubbock Christian Jr. 4.00 Criminal Justice 2015-16
Men’s Golf Cody Troutman Central Oklahoma So. 4.00 Energy Economics 2015-16
Women’s Golf Caroline Fredensborg Arkansas Tech Jr. 4.00 Broadcast Journalism 2015-16
Men’s Lacrosse Chris Clancy Limestone Jr. 3.915 Business Accounting 2015-16
Women’s Lacrosse Morgan Judd Lindenwood (MO) Jr. 4.00 Exercise Science 2015-16
Women’s Rowing Mariah Smither Humboldt State Sr. 4.00 Biology 2015-16
Softball Amy Carden North Alabama Jr. 4.00 Secondary Education 2015-16
Men’s Tennis Jacob Carey Bluefield State Sr. 4.00 Business Administration 2015-16
Women’s Tennis Luise von Agris Indiana (PA) So. 4.00 Management 2015-16
Men’s Outdoor Track and Field Derrick Williams Colorado State-Pueblo Jr. 3.99 Biology 2015-16
Women’s Outdoor Track and Field Natalie O’Keefe Southwest Baptist Jr. 4.00 Art 2015-16
Wrestling Nolan Kistler California Baptist So. 3.978 Criminal Justice 2015-16
Women’s Volleyball Leisa McClintock Wayne State (NE) Sr. 3.99 Exercise Science 2015-16
Men's Cross Country Alejandro Garcia Chadron State Sr. 4.00 Health and Physical Education 2016-17
Women's Cross Country Jenna Lezanic Indiana (PA) Jr. 4.00 Health Services Administration 2016-17
Field Hockey Madison Scarr Shippensburg Jr. 4.00 Accounting 2016-17
Football Ryan Harper North Alabama Sr. 3.97 Finance and Professional Marketing 2016-17
Men's Soccer Abhinav Nath Charleston (WV) Jr. 3.97 Sport Business 2016-17
Women's Soccer Maylyn Parsons Columbus State Sr. 4.00 Engineering Studies 2016-17
Women's Volleyball Abby Moffit Wheeling Jesuit Jr. 3.99 Athletic Training 2016-17
Men's Basketball Jules de Courtenay St. Thomas Aquinas Jr. 3.89 Computer Science 2016-17
Women's Basketball Reagan Haynes West Texas A&M So 4.00 Sports and Exercise Science 2016-17
Men's Indoor Track and Field Derrick Williams Colorado St.-Pueblo Sr. 3.99 Biology 2016-17
Women's Indoor Track and Field Natalie O'Keefe Southwest Baptist Sr. 4.00 Art 2016-17
Men's Swimming and Diving Michael Cohn UC San Diego Sr. 3.97 Music 2016-17
Women's Swimming and Diving Melanie Tombers Delta St. Sr. 4.00 International Business 2016-17
Wrestling Nolan Kistler Cal Baptist Jr. 3.99 Criminal Justice 2016-17
Baseball Kyle Leahy Colorado Mesa So. 4.00 Kinesiology 2016-17
Men's Golf Ryan Dyck Lindenwood (MO) Sr. 3.98 Pyschology 2016-17
Women's Golf Marie Coors Saint Leo Sr. 4.00 Economics 2016-17
Men's Lacrosse Eric Coburn Merrimack Jr. 3.81 Sports Management and Finance 2016-17
Women's Lacrosse Morgan Judd Lindenwood (MO) Sr. 4.00 Exercise Science 2016-17
Women's Rowing Trista Cripe Central Oklahoma Jr. 4.00 Nursing 2016-17
Softball Taylor Barnett WV Wesleyan Sr. 3.98 Exercise Science 2016-17
Men's Tennis Torben Semrau Southwest Baptist Jr. 3.957 Business Management 2016-17
Women's Tennis Saioa Gomez de Segura Mercyhurst Jr. 4.00 Economics 2016-17
Men's Outdoor Track and Field Kevin Witcik McKendree Sr. 3.99 Biology 2016-17
Women's Outdoor Track and Field Allie Heckemeyer Missouri Southern St. Jr. 4.00 Kinesiology 2016-17